Święto Edukacji jest chyba nielicznym ze świąt, które dotyczą każdego człowieka, bo przecież nie ma osoby w Polsce, która by w tym święcie nie uczestniczyła i to kilka razy w życiu…
A wszystko zaczęło się 4 października 1773 roku  kiedy to Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako święto oświaty polskiej, powszechnie nazywane Dniem Nauczyciela.  Z tej okazji wychowanki Internatu ZSG  przygotowały krótkie wystąpienie upamiętniające ten fakt oraz złożyły życzenia Pani Kierownik i wszystkim nauczycielom – wychowawcom Internatu ZSG za ogrom pracy wkładany w wychowanie i edukację; „… za każde słowo motywacji i każdą minutę przeznaczoną na dodatkową pomoc. Jesteśmy wdzięczni, że to właśnie od Państwa pozyskujemy wiedzę i umiejętności, które postaramy się wykorzystać jak najlepiej w przyszłości. Każdemu z Państwa dziękujemy za sumienność i zrozumienie. Życzenia do nauczycieli i pracowników Internatu skierowała Pani Kierownik, życząc ze swojej strony ż wszystkim nauczycielom wytrwałości przy tych wszystkich zmianach, które są wokół nas, satysfakcji z pracy i przede wszystkim dumy z tego co robicie. To wy kształtujecie przyszły obraz Polskiej oświaty i właśnie za to oraz za  wspólne budowanie wizerunku Internatu ZSG, za serce za  ciężką pracę gorąco Wam dziękuję.

Odsłony: 79

Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w kalendarium uroczystości i świąt społeczności Internatu ZSG są obchodzone rokrocznie Otrzęsiny. Jest to sprawdzenie nowych wychowanek i  tego, jak poradzą sobie z wyzwaniami przygotowanymi przez starsze wychowanki. W tym roku owe przedsięwzięcie przebiegło nieco inaczej niż dotychczas… stare konkurencje zastąpiono nowymi zadaniami wywołującymi nie tylko głośne salwy śmiechu, ale również angażującymi do pracy zespołowej i zmuszającej do ruchu. Tak zwane „otrzęsiny” klas pierwszych, były zabawą połączoną z bezwzględną rywalizacją uczennic klas I o palmę pierwszeństwa w poszczególnych konkurencjach oraz w klasyfikacji końcowej w ramach przygotowanej gry terenowej „INTERNACKIE SZEREGI NIEPOKONANYCH”.
 Nie zabrakło przy tym emocji! Każda nowa uczennica musiała przełamać swoje lęki i obawy, stając przed  różnymi wyzwaniami, które rozgrywały się na poligonie militarnym. Do zadań wymyślonych przez uczennice klas starszych w ramach ćwiczeń poligonowych należały: opatrzenie rannego na czas, przygotowanie barykad przed atakiem, rozszyfrowanie tajnych wiadomości, konspiracyjny przekaz  materiałów wybuchowych, czy wreszcie opracowanie sztandaru danej formacji. Pomysłów  w ramach walk drużynowych na sztandary było kilkanaście m.in. pazur jaszczurki, żądła osy, jad kobry ….
W tej „batalii” nie było przegranych, każda drużyna wykazała się duchem walki i siłą determinacji.
 W tym roku ta wyjątkowa impreza tematyczna stała się doskonałym sprawdzianem możliwości  dla nowych wychowanek oraz przestrzenią do integracji i wspólnej zabawy ze starszakami. Nowo ochrzczonym życzymy samych sukcesów i miłych chwil w ramach drużyny „Internackich Szeregów Niepokonanych”!

poniżej fotorelacja z wydarzenia

Odsłony: 87

3 września 2019 roku odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Internacie ZSG im. Prof. E. Pijanowskiego.
To szczególny rok dla całej społeczności wychowanek, rok jubileuszowych obchodów 80 – tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego i oddania hołdu wszystkim tym, którzy w okresie drugiej wojny światowej na jej różnych frontach i w różnych formacjach, w konspiracji i w powstaniu warszawskim zginęli w walce o wolność ojczyzny. Z tej okazji witając wszystkich nauczycieli, rodziców i wychowanki Pani Kierownik w przemówieniu przypomniała, jak niezwykle ważną rolę pełni pamięć o historii, która pozwala zachować tożsamość narodową. Inaugurację nowego roku szkolnego zakończyła część artystyczna.

Odsłony: 80

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

Informacja dla kandydatek do zamieszkania w Internacie ZSG na rok szkolny 2019/2020:

 

SEKRETARIAT INTERNATU ZSG W OKRESIE WAKACYJNYM od 1 sierpnia 2019r. CZYNNY JEST W GODZINACH OD 9.00 DO 13.00.

 

*W dniu 27.08.2019 r. Sekretariat ZSG będzie czynny od godziny 9.00 do 16.00.

HARMONOGRAM POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO

  1. Składanie wniosków o przyjęcie do Internatu ZSG wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów branych pod uwagę
    w postępowaniu rekrutacyjnym – można składać od08.2019 r., od godz. 12.00 do 27.08.2019 r. do godz. 16.00.

Do wniosku musi być załączone zaświadczenie potwierdzające przyjęcie kandydatki do szkoły do klasy pierwszej.

  1. Opublikowanie list przyjętych i nie przyjętych do Internatu ZSG nastąpi w dniu 28.08.2019 r. o godz. 13.00.

 

  1. OBOWIĄZUJĄCE DOKUMENTY (do pobrania):

 

Wniosek o przyjęcie do Internatu

Druki oświadczeń

Kryteria

Harmonogram rekrutacji 2019/2020

Odsłony: 377

INTERNAT ZESPOŁU SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH IM. PROF. E. PIJANOWSKIEGO ROZPOCZYNA REKRUTACJĘ NA ROK SZKOLNY 2019/2020.

Zamierzasz rozpocząć naukę w jednej z warszawskich szkół ponadpodstawowych? Mieszkasz na stałe poza Warszawą ? Dobrze trafiłaś. To miejsce jest stworzone dla Ciebie.
   Nasz Internat umożliwi Tobie rozwijanie zainteresowań, zapewni całodobową opiekę wychowawców, daje okazję do uczestniczenia w ciekawych zajęciach, warsztatach rozwijających umiejętności interpersonalne, imprezach i uroczystościach wynikających z tradycji placówki. Tutaj poznasz ciekawych ludzi i nawiążesz nowe przyjaźnie, które przetrwają próbę czasu. Nie zastanawiaj się więc zbyt długo.

Dołącz do najlepszych – Internat ZSG zaprasza !

Zapraszamy do NAS JUŻ  OD 14  MAJA 2019 r.

Możesz  przyjść na SPOTKANIE INFORMACYJNE, by dowiedzieć się, jak mieszkamy oraz poznać warunki rekrutacji.

Czekamy na CIEBIE, dołącz do nas!

  • Szczegółowe informacje o naborze udzielane są telefonicznie (22) 628 – 90 – 33 oraz e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ZAPRASZAMY UCZENNICE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH DO SKŁADANIA DOKUMENTÓW OD DNIA 14.06.2019r. OD GODZINY 10:00  DO  28.06.2019 r.  DO GODZINY 15:00.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZAWARTE SĄ W HARMONOGRAMIE REKRUTACJI,  WRAZ Z OBOWIĄZUJĄCYMI DOKUMENTAMI.

WNIOSKI O PRZYJĘCIE – NALEŻY ZŁOŻYĆ OSOBIŚCIE W SEKRETARIACIE INTERNATU ZSG ul. Poznańska 6/8, V piętro.

Sekretariat Internatu ZSG jest  czynny od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 – 13:00.

ZAPRASZAMY DO ZAMIESZKANIA U NAS.

Nie przyjmuje się wniosków wysłanych listownie, faksem i drogą elektroniczną.

Wnioski kandydatek może złożyć jeden z rodziców, wraz z kandydatką.

W dniu 28.06.2019 r. Sekretariat Internatu  ZSG będzie czynny od godziny 8.00 do 15.00.

Odsłony: 770

Odsłony: 927

W dniu 04.03.2019r. gościłyśmy w naszym Internacie wyjątkowych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Marek Łagodziński – prezes Fundacji Sławek wraz z współpracownikami. Fundacja Pana Marka powstała ponad 20 lat temu. Celem Fundacji Sławek, jest pomoc osobom przebywającym w więzieniach, schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych w bezpiecznym powrocie do społeczeństwa i rodziny. Dziś Fundacja Sławek to ponad dziewięć tysięcy osób, które uzyskały kompleksowe wsparcie w drodze do samodzielności, dzięki udziałowi w programie KOMPAS. W ramach programu osoby dotychczas wykluczone społecznie uzyskują:  pomoc prawną i pomoc psychologiczną, konsultacje z wykwalifikowanym coachem i doradcą zawodowym zaś, dla rodzin i bliskich osób osadzonych funkcjonuje Grupa Wsparcia – „Skazani na osamotnienie”.
Pamiętajmy – działanie to rzeczywistości zmienianie!

Odsłony: 688

Teatr  jest magicznym miejscem i niesamowitym światem, który czasem pozwala uciec w głąb siebie, jest czymś co pochłania ludzką duszę. Przekraczając próg teatru, przekraczamy próg innego świata, zostawiając za nim rzeczywistość. Sztuka pobudza do myślenia, pozostawia trwały ślad często w postaci refleksji, głębokich przemyśleń. Właśnie po takie doświadczenia ubogacające nasze uczucia i myśli wybrałyśmy się na przednowiu wiosny do Teatru Współczesnego, by obejrzeć klasykę klasyki – czyli sztukę autorstwa brytyjskiej autorki Cat Delaney, która zdążyła już „przejść” przez kilka europejskich scen pt : „Lepiej już było…”.  Jest to historia śmieszna, a ogromnie przez to smutna. Otóż najlepsi aktorzy polskiej sceny teatralnej opowiadają nam historię o tym, jak los bywa przekorny, zsyłając na nas biedę, starość, głód, bezdomność. Podróż w poszukiwaniu tej najwyższej wartości – dobra, które zwycięża wszystkie trudy losu, do „świątyni sztuki” była dla nas prawdziwą ucztą ducha!

Odsłony: 708


Demokracja jest tym  ustrojem, którego zasadą jest troska o wolność i równość obywateli.
W naszym Internacie,  rokrocznie wszystkie wychowanki w ramach demokratycznych wyborów, dokonują wyboru swoich przedstawicielek. Te z nas, które uzyskują mandat zaufania i zostają powołane do pełnienia tej doniosłej społecznie misji, mogą m.in. zdobywać nowe, cenne doświadczenia i brać udział w kreowaniu  rzeczywistości w Internacie i  społeczności lokalnej, lepiej się zintegrować, poznać nowych ludzi, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Samorząd nadaje Internatowi wymiar instytucji demokratycznej i obywatelskiej. W tym roku szkolnym Młodzieżowa Rada Internatu została poszerzona o nowy skład osobowy.
Do sprawujących funkcję przewodniczącej – Dominiki Marciniak i wiceprzewodniczącej – Weroniki Sieraj, dołączyły II wiceprzewodnicząca – Aleksandra Drążkiewicz, sekretarz –
Natalia Domżałowicz oraz skarbnik – Maria Łączyńska. Wszystkim dziewczętom życzymy dużo dobrej energii oraz sił w realizacji nowych wyzwań!

Odsłony: 714

Wykluczenie społeczne ma różne twarze: człowieka głodnego, bezrobotnego, bezdomnego, niepełnosprawnego, zwłaszcza chorującego psychicznie i z niepełnosprawnością intelektualną, skrzywdzonego dziecka, samotnej starszej osoby, człowieka bezradnego w świecie technologii informatycznych, młodego człowieka bez perspektyw na satysfakcjonującą pracę i zbudowanie niezależnego życia  etc. Wszystkich zaś łączy izolacja, poczucie opuszczenia i osamotnienia.
My Internatki, nie stoimy z boku tych ludzkich doświadczeń, my chcemy być przy tych, którzy nie zawsze mogą cieszyć się życiem, gdyż los zesłał na nich trudne doświadczenia. Dlatego też, by nieść pomoc innym w sposób skuteczny, nawiązałyśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi. Działają tam osoby, które mają zawsze otwarte serca na innych, dla których nie ma rzeczy niemożliwych! Kierując się potrzebą serca, przeprowadziłyśmy zbiórkę odzieży, środków opatrunkowych oraz higieny osobistej. Zebrane rzeczy ofiarowałyśmy przedstawicielom Stowarzyszenia, którzy przekażą je swoim podopiecznym. Dobro, rodzi się tam, gdzie spotkają się dobre serca – Internat ZSG – warto być z Nami!

Odsłony: 691


Mit lepszego życia, nowych doświadczeń kulturowych z zachodem, od dawna kusił i kusić będzie niejedną z nas. Wyjazdy za granicę są bardzo modne i tak naprawdę w zasięgu ręki każdej z nas. Bardzo często wakacje sprzyjają takim wędrówkom. Modne jest łączenie turystyki z doświadczeniem praktycznym - czyli podejmowanie pracy w danym państwie, w celu np. poszerzenia kompetencji językowych, rozwinięcia umiejętności społecznych, usamodzielnienia. Oferty pracy, które można znaleźć na łamach portali internetowych zazwyczaj skierowane są do dziewczyn i młodych kobiet. Przeważnie obiecywana jest  praca w charakterze opiekunek dla dzieci i osób starszych, kelnerek, sprzątaczek, modelek i hostess. Bardzo często nie wymagane jest wykształcenie, doświadczenie, znajomość języków,  ponadto  oferowane jest załatwienie wszelkich formalności. Już takie informacje powinny wzbudzić w nas niepokój. Jednak, nie zawsze potrafimy być czujne! A przecież warto zadbać o własne zdrowie i  życie, nie narażać się na doświadczenia w formie porwań, przymusowej pracy ! Na takie właśnie tematy dotyczące bezpieczeństwa podczas podróży, czy pracy za granicą młodych kobiet warto i należy rozmawiać. Właśnie dlatego zaprosiłyśmy do naszego Internatu  na spotkanie prewencyjno – edukacyjne, eksperta – P. Joannę Garnier, która od 1995r. jest prezesem Fundacji La Strada, zajmującej się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi, w duchu ochrony praw człowieka. Spotkanie to, było dla nas ważnym i cennym doświadczeniem.

Odsłony: 694

…Magia prawdziwej sceny jest tym, co przyciąga ogromną rzeszę młodych ludzi, a także niepowtarzalna atmosfera, klimat … - nie zamierzam tego opisywać, bo tego opisać się nie da, to trzeba samemu doświadczyć… z takimi właśnie opiniami można było się spotkać  początkiem nowego roku a.d 2019 –  po  pierwszej edycji  Festiwalu pt:”Ars poetica romanca”. Internacki Festiwal „ARS POETICA ROMANCA” jest jedną z największych imprez organizowanych przez placówkę opiekuńczo–wychowawczą, jaką jest Internat ZSG im. Prof. E.Pijanowskiego. Młode wykonawczynie traktują go jako zabawę pozwalającą na chwilę oderwać się od szkolnych obowiązków, ale dla niektórych jest to początek wielkiej kariery. 

 Festiwal ten stanowi przegląd  uzdolnień młodzieży. Publiczność oczarowana została śpiewem, recytacją poezji oraz dźwiękami różnych instrumentów, a także tańcem. Artystyczny bój stoczyło ze sobą, aż 16 artystek. Każdy występ był hipnotyzujący, niebanalny, różnorodny stylistycznie. Piosenki z tekstem, poezja recytowana – nie były  utworami przypadkowymi, ale  były to teksty mądre, inteligentne, do posłuchania, do refleksji… Choreografie taneczne czarowały świeżością i charyzmą… Tak naprawdę, każdy występ stanowił indywidualny sukces „festiwalowiczek”, a dla odbiorców był potwierdzeniem wysokiego poziomu imprezy!
Urzeczona publiczność sowicie nagradzała każdą wykonawczynię gromkimi brawami. Bo choć zima za oknami, to nasze artystki zrzeszone w Kole Teatralnym Internatu ZSG „Metanoia”, przeniosły nas w świat poezji romantycznej, która porusza i czaruje każdego!

Odsłony: 1685

Wigilia – to szczególny dzień dla całej społeczności Internatu.
Wspólna uroczystość integruje wychowanki, nauczycieli - wychowawców i pracowników oraz zaproszonych gości. Podniosłość i ranga tego dnia, stwarza właściwe relacje -  wychowanki krzątały się pomagając w przygotowaniach do uroczystej wieczerzy, podczas której jak każe tradycja mogłyśmy się przełamać opłatkiem, złożyć życzenia, wspólnie spożyć dwanaście potraw oraz kolędować. Dopełnieniem tej radosnej, domowej atmosfery była inscenizacja Jasełek.

Kolejne chwile wigilijnego świętowania upłynęły nam na  wspólnym śpiewie kolęd, do którego swym występem artystycznym  zachęciły nas  wychowanki, które  mogły zaprezentować swoje umiejętności gry na  instrumentach.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia, była wizyta Świętego Mikołaja, który obdarował nas pięknymi upominkami – jednym słowem – WARTO BYĆ DOBRYM ROK CAŁY !

Odsłony: 820

Czas rozmawiać – wiedza, która łączy

            Rokrocznie w dniu 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS.
Został ustanowiony przez ONZ w 1988 roku. Liczne kampanie i akcje odbywające się w tym czasie mają upowszechniać wiedzę o wirusie i chorobie. Ważnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest szerzenie wiedzy o profilaktyce choroby, gdyż  niestety, wiele osób wciąż myśli, że HIV i AIDS ich nie dotyczy. W związku z tym faktem, zostały przeprowadzone w naszym Internacie warsztaty z zakresu profilaktyki zakażenia HIV i AIDS  przez przedstawicieli Społecznego Komitetu ds. AIDS.  Podczas spotkania prowadzący podzielili się  z nami swoją wiedzą  na temat czynników niosących ryzyko zakażenia, sposobami  diagnozy oraz   metodami leczenia.  Poruszone zostało też zagadnienie epidemiologii HIV/AIDS, gdyż  mimo niespotykanego dotychczas w historii medycyny postępu, jaki dokonał się w zakresie terapii zakażenia HIV i AIDS, a także mimo ustalenia dróg przenoszenia wirusa i skutecznych metod profilaktycznych, nadal notuje się coraz więcej nowych zakażeń.

Odsłony: 1001

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II

            Pomoc drogiemu człowiekowi, propagowanie idei humanitaryzmu, to tylko jedne z kierunków działań, jakie podejmuje Polski Czerwony Krzyż. Każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale też za drugiego człowieka. W zmieniającym się, technokratycznym świecie, warto promować wartości  właśnie te uniwersalne. Współczesny młody człowiek w okresie dorastania potrzebuje pozytywnych wzorców, samorealizacji, dysponuje potencjałem pomysłów i energii. Działalność PCK wpisuje się doskonale w możliwości rozwojowe uczniów i daje im szansę, aby mogli poznać i zmieniać świat w sposób świadomy i odpowiedzialny, ale też a radością i satysfakcją, którą daje pomoc drugiemu człowiekowi.

            Dlatego też, rokrocznie do naszego Internatu zapraszamy przedstawicieli PCK, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami.  Nasi wyjątkowi goście – Instruktorzy Centrum Szkoleniowego Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża zapoznali  nas z zasadami postępowania z osobą poszkodowaną na okoliczność utraty przytomności oraz ewakuacji z miejsca wypadku, część teoretyczną ubogaciły ćwiczenia praktyczne z zakresu pierwszej pomocy tj. resuscytacja krążeniowo – oddechowa. Pamiętajmy – naszą siła jest moc bezinteresownego pomagania innym. Budujmy razem społeczeństwo ludzi odpowiedzialnych!

Odsłony: 947

Galeria

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły