W dniu 26 września w naszej szkole odbyła się konferencja patriotyczno-kulturowa związana z „Kartami z kalendarza” 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W konferencji wzięły udział  klasy czwarte i  klasy pierwsze, które zostały w tym dniu „włączone” w varsavianistyczny projekt edukacyjny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy „Kursy wiedzy o Warszawie” ( CEVA).

Ideą konferencji było, aby pokazać nie tylko wrzesień 1939 i to, co się po nim działo w Warszawie, tylko szerszy kontekst, cały  rok 1939, kiedy z jednej strony było pojawiające się zagrożenie wybuchem wojny, a z drugiej jeszcze wciąż takie „codzienne” życie  ( zawody sportowe, wycieczki, ludzie wypoczywali nad Wisłą, kochali i liczyli na radość dnia następnego).

W trakcie spotkania dyrektor Marzena Cieślak wręczyła opiekunce kursów (Ewie Skrońc-Bielak)  podziękowanie od RSM Praga z aktywną i twórczą działalność na rzecz lokalnej społeczności warszawskiej oraz przekazała zaangażowanym uczniom upominki przygotowane przez Zarząd Spółdzielni.

W trakcie konferencji został wygłoszony wykład rocznicowy, którego autorką była pani Monika Stempień, a także referat przygotowany przez ucznia klasy IV b – Sebastiana Gawędę. Wprowadzenie i podsumowanie konferencji zostało wykonane przez panią Ewę Bielak, a oprawę artystyczną przygotowało prowadzone przez nią koło teatralne.

Odsłony: 713


Na osiedlu Erazma (ul. Aleksandra Kamińskiego) został posadowiony kolejny patriotyczny "KAMYK", poświęcony pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - poety, żołnierza AK, młodego Polaka o talencie równym romantycznemu wieszczowi - J. Słowackiemu. Rada Osiedla Erazma oraz RSM Praga otoczyły patronatem to rocznicowe, wrześniowe przedsięwzięcie o charakterze patriotyczno-varsavianistycznym, a CEVA ZSG Poznańska oraz TPW oddział Tarchomin zrealizowały swoje marzenie - obowiązek związany z ocaleniem od zapomnienia śladów historii na prawobrzeżnej Warszawie. Koordynator edukacji kulturowej, p. Ewa Skrońc-Bielak oraz jej zastępca p. Joanna Grabowska-Górniak opiekowały się młodzieżą naszej szkoły, która uczestniczyła w oficjalnej części odsłonięcia głazu i przecięcia pamiątkowej wstęgi. Na uroczystość posadowienia kamienia (poetyckiego głazu z wiersza "Pokolenie") przybyli przedstawiciele Urzędu Miasta Warszawy, Urzędu Dzielnicy Białołęka, Zarząd RSM Praga, Zarząd Główny TPW, członkowie TPW Tarchomin, TPW Żoliborz, TPW Bródno, Rady Osiedla Erazma, nauczyciele i uczniowie ( a także rodzice uczniów) ZSG im. prof. E. Pijanowskiego, a przede wszystkim mieszkańcy i sympatycy osiedla Erazma RSM Praga. Uroczystości towarzyszyły wykłady, prelekcje, wywiady, filmy oraz część artystyczna przygotowana przez młodzież skupioną w Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. M. Szypowskiej w ZSG im. prof. E. Pijanowskiego. Uroczystość prowadziła prezes TPW oddział Tarchomin - Ewa Bielak (przewodnicząca Rady Osiedla Erazma) oraz Prezes Zarządu RSM Praga - Andrzej Półrolniczak. Szczególne podziękowania należą się kierownikowi Maciejowi Gaikowi i pracownikom Administracji Erazma RSM Praga. Słodki poczęstunek przygotowali członkowie Rady Osiedla Erazma oraz członkinie Koła Gospodyń Miejskich Tarchomin. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas, pełen wzruszeń i atmosfery współpracy.

Odsłony: 579


Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej (CEVA) działa bezustannie, włączając się w różnorodne działania podejmowane przez ośrodki kultury lokalnej, dzięki czemu uczniowie ZSG mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych inicjatywach o charakterze edukacyjnym i artystycznym.
Zapraszamy do obejrzenia migawek z występu artystycznego w ramach marcowego spotkania TPW,  wystawy poświęconej odbudowie Warszawy ze zgliszcz oraz happeningów dramowych I KURSÓW WIEDZY O Warszawie, odbywających się w przestrzeniach Warszawy, w tym w budynku Senatu RP.…
Uczniowie działają pod kierunkiem pani Ewy Skrońc-Bielak, lidera edukacji kulturowej w ZSG.

Odsłony: 875

WARSZAWSKI LISTOPAD

W dniu 29 listopada w naszej szkole odbyła się (tradycyjnie, w ramach projektu „Warszawskie wrześnie”) konferencja literacko-kulturowa, której celem było przybliżenie młodzieży dziedzictwa materialnego i niematerialnego Warszawy, a przede wszystkim spotkanie z osobami, które dla stolicy są ważne i bezcenne. Organizatorem konferencji była Dyrektor Marzena Cieślak i pani Ewa Skrońc-Bielak, lider edukacji varsavianistycznej - Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. Marii Szypowskiej, współorganizatorem Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Prezes TPW, Radna Miasta Stołecznego Warszawa - Beata Michalec oraz wiceprezes Zbigniew Sieszycki i Przewodnicząca sekcji varsavianistycznej „Varsavianistyczna szkoła” TPW - Renata Marut.

Odsłony: 1373

PATRIOTYCZNE CZTERY PORY ROKU W WARSZAWIE czyli „Tam i z powrotem”. KRONIKA WRZESIEŃ - LISTOPAD 2018

W ramach Kursów Wiedzy o Warszawie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz działalności Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej (CEVA), uczniowie ZSG (Koło Młodego Przyjaciela Warszawy) odbywają liczne spacery do miejsc pamięci narodowej w Warszawie i okolic, co w tym roku łączy się z uczczeniem 100. Rocznicy Niepodległej, a więc rocznicy historycznej i kulturowej, za którą stoją małe historie i wielkie dramaty, codzienność uporu w dążeniu do celu i pełne zadumy oraz podziwu uznanie dla heroizmu przodków.


O przeszłości najczęściej mówi się z patosem i przez pryzmat uniwersalnych doświadczeń zbiorowych.

Odsłony: 1106

W dniu 16 listopada 2018 r. o godz. 10.00 odbyło się „Spotkanie Młodych” przy Grobie Nieznanego Żołnierza zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w asyście Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Uczniowie warszawskich szkół z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oddali hołd bezimiennym przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na spotkanie przybyły delegacje wraz z Pocztami Sztandarowymi ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zdobywających Certyfikat Szkoły Varsavianistycznej. Historię o Grobie Nieznanego Żołnierza przemawiał płk Witold Lisowski. Delegacje uroczyście, w asyście Wojska, złożyły przy Grobie Nieznanego Żołnierza wiązanki kwiatów, a następnie wpisały się do Księgi Pamiątkowej.
Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy I D TGH - Aleksander Majewski, Kinga Owsiewska i Martyna Szymańska, członkowie Koła Młodych Przyjaciół Warszawy ZSG. W imieniu całej szkoły uczniowie złożyli wiązankę na płycie Grobu oraz dokonali uroczystego wpisu do Księgi Pamiątkowej: „Społeczność uczniowska ZSG w hołdzie bohaterom!"
Uczniowie są jednocześnie przedstawicielami Koła Dziennikarskiego ZSG, prowadzonego przez p. Ewę Bielak i p. Marcina Rakowicza.
 Spotkanie upamiętniło 93 rocznicę Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie i 100-lecia odzyskania niepodległości Polskę oraz zainaugurowało XIV edycja Konkursu Wiedzy o Grobie Nieznanego Żołnierza dla uczniów szkół podstawowych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 Koło Dziennikarskie ZSG i Koło Młodych Przyjaciół Warszawy ZSG.

Odsłony: 1208

KAPSUŁA CZASU -
Pamiątki dla warszawiaków z 2118 r.

Dnia 13 października 2018 roku na Warszawskiej Starówce odbyło się uroczyste „zakopanie” kapsuły czasu. A gdzie dokładnie? U zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej zakopano przedmiotowa kapsułę czasu. Wydobyta za sto lat ma opowiedzieć przyszłym warszawiakom, jak i czym żyła stolica Polski A.D. 2018. Znajdowały się w niej m.in: księgi (do których uczniowie naszej szkoły wpisali się wcześniej), warszawska karta miejska, filiżanka, body niemowlęce, pendrive z wiadomością od Hanny Gronkiewicz-Waltz, istotne dane warszawskie i statystyki, flaga Warszawy, list od Jana Pawła II o wolności, bilet na wydarzenie sportowe i wiele innych.

Odsłony: 1473

 7 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczysta XVI edycja sesji kulturowo-historycznej, utrzymana w twórczym klimacie literackiej biesiady stanisławowskiej zwanej „Obiadem czwartkowym”, w trakcie którego są (od lat) odkrywane kolejne kulturowe „tajemnice” Warszawy, w tym roku związane z drogami Warszawy do niepodległości.  Był to jednocześnie Dzień Kultury („Aleja Gwiazd”) oraz podsumowanie projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych, pt. "Historyczno-literacki wehikuł czasu czyli kulturowe podróże w poszukiwaniu wyzwolonej tradycji i dziedzictwa niepodległej Warszawy (1918-2018)”.

Odsłony: 3061

W sobotę 24 lutego odbyliśmy kolejną podróż do Akademii Varsavianistycznej. Rozpoczęliśmy ją w Centrum Warszawy, a następnie wyruszyliśmy do dawnej siedziby królów. Skorzystaliśmy z warszawskiego metra…

W Centrum Kultury Wilanów mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wykładzie przesympatycznej i pełnej humoru Pani Profesor Elżbiety Zatorowskiej,  na którym poruszany był temat historii sztuki. Mogliśmy wysłuchać szczegółowych opisów przykładów sztuki z epoki antycznej Grecji, starożytnego Rzymu oraz Baroku.

Sztuka antyku otrzymała od łacińskiego słowa „classicus” (wzorowy) nazwę klasycyzmu, używaną także do późniejszych prądów artystycznych, wzorujących się na sztuce antycznej. Kultura klasyczna narodziła się w Grecji, gdzie w V i IV w. p.n.e. osiągnęła szczyt doskonałości. Sztuka hellenistyczna była pełna piękna, spokoju i równowagi. Nie pokazywano w niej starości, cierpienia czy ludzkich niedoskonałości. 

W sztuce tej najwyższą cnotą jest proporcja, harmonia i mimesis – wierne oddawanie rzeczywistości. Estetyka grecka opierała się na naśladownictwie natury otaczającej świat starożytnych. Dążenie do tych samych ideałów można zaobserwować w innych epokach nawiązujących do sztuki klasycznej.

Był to tylko wstęp do cyklu wykładów na temat  dziejów sztuki na przełomie wieków. Już niedługo odbędą się następne wykłady.  Zapraszamy w imieniu Pani Elżbiety na kolejne spotkanie, gdzie szczegółowo omawiane będą średniowieczne zabytki w Warszawie.

PREZENTACJA

Koło Przyjaciół Warszawy ZSG pod opieką pani Ewy Bielak

Odsłony: 1484
W sobotę, dnia 10 lutego br. w Centrum Kultury Wilanów  odbyła się Akademia Varsavianistyczna zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Temat spotkania to ,,Warszawa na liście UNESCO". Wykład wygłosiła pani Elżbieta Zatorowska. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach Akademii.

Na początku prezentacji zostało omówione pojęcie UNESCO - jest to Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Powstało 4 listopada 1946 r. z inicjatywy Francji i Wielkiej Brytanii, obecnie posiada 195 członków, a siedziba znajduje się w Paryżu.

Następnie zostało omówionych 15. polskich obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do każdego zabytku został przytoczony argument, dlaczego właśnie on posiada cechy, jakie musi spełniać każdy zabytek wpisywany na listę - musi być unikatowy i nietuzinkowy, wyróżniać się spośród innych pamiątek przeszłości.


W kolejnej części lekcji zostało przedstawione Stare Miasto w Warszawie, wpisane na listę UNESCO w 1980 r. Warszawa to wyjątkowy przykład niemal całkowitej odbudowy zabytków pochodzących z XIII - XX wieku. Ogromną rolę w odbudowie miasta odegrał polski architekt, profesor Jan Zachwatowicz, którego biografia została krótko przedstawiona przez prelegentów.

Kolejnym wykładem Akademii Varsavianistycznej będzie ,,Wstęp do Historii Sztuki", który odbędzie się 24 lutego.

Koło Dziennikarskie, Małgorzata Pracka kl. II c

Odsłony: 1864
  W dniu 5 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyła się konferencja kulturowo-patriotyczna na temat kultury i literatury kresów, dotycząca twórczości Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza oraz innych twórców. Tematyka wykładów i pokazów nawiązywała do  Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 . Punktem kulminacyjnym było  rozdanie nagród za udział w konkursie literackim o tematyce varsavianistycznej, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy (TPW) przy współudziale Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. Marii Szypowskiej (CEVA).

Konferencję rozpoczęła Pani Dyrektor Marzena Cieślak, która powitała Gości (przybyłych do naszej szkoły wraz z nagrodzonymi uczniami) oraz całą społeczność ZSG, tłumnie zgromadzoną w sali szkoły. Dyrektor Marzena Cieślak wygłosiła wykład na temat pojęcia wielokulturowości oraz poszanowania wspólnego dziedzictwa narodowego w kontekście przypadających rocznic, a także obowiązków każdego młodego Polaka. Specjalnie dla pani Dyrektor została wykonana piosenka o charakterze „kresowym” (szkolny zespół muzyczny stworzony przez p. Ewę Bielak). Do wspólnego śpiewu znanej pieśni dołączyła się „cała sala”, czyli ok. 160 zgromadzonych uczniów i nauczycieli.

Odsłony: 2663
Jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się już od XIV wieku. Początkowo były to tylko jednodniowe targi, w trakcie których można się było zaopatrzyć we wszystkie produkty potrzebne na święta, lecz z biegiem lat jarmarki stawały się coraz dłuższe i atrakcyjniejsze. Uczniowie ZSG (klasa III c i  II c z) postanowili odwiedzić kilka jarmarków warszawskich, aby utrwalić w ten sposób tradycję poszukiwania przedświątecznego nastroju i prezentów, a także pooddychać atmosfera życzliwości i radości… Wspólne wyprawy były jednocześnie elementem kształcenia kulturowego i literackiego.

Jarmarki bożonarodzeniowe są bowiem jedną z niewielu okazji na zobaczenie Polaków uśmiechniętych, radosnych, zwyczajnie cieszących się ze Świąt. Polacy chcą wspólnie oczekiwać na Boże Narodzenie, oczywiście w radosnej atmosferze.

Choć chętnie odwiedzamy jarmarki bożonarodzeniowe, to w wielu z nas rodzi się wątpliwość, czy może nie są one kolejnym sposobem na komercjalizację Bożego Narodzenia. Już grudzień, czas Jarmarków Bożonarodzeniowych, które są rozdarte pomiędzy regionalizmem i ludowością, naszymi ręcznie tworzonym ozdobami, a wielkim światem zachodu i zdobyczami ledowych (a nie ludowych) iluminacji w galeriach handlowych. Co wybrać? No cóż… na pewno we wszystkim dobry jest umiar. Dlatego życzymy wielu swojskich, jarmarcznych różności, Gwiazdy Betlejemskiej, wspólnego kolędowania i pamięci o tym, co nasze, bo wspólne…

Wesołych, zdrowych i przyjaznych świąt bożonarodzeniowych z piękną ozdobą na choince! Oby świeciła cały przyszły rok!

Odsłony: 1694

Dnia 17. listopada varsavianistyczna grupa projektowa z klasy III c t wraz z panią Ewą Bielak wybrała się na zwiedzanie obiektów Muzeum Warszawy, znajdującego się na Rynku Starego Miasta. W muzeum znajduje się ponad 7000 muzealiów. Są to wyłącznie oryginały: rzeczy codzienne i odświętne, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe, pamiątki po ludziach i wydarzeniach. Zostały one podzielone na 21. gabinetów tematycznych m.in. Gabinet Archeologiczny, Gabinet Pomników Warszawskich, Gabinet Portretów. Podczas zwiedzania mieliśmy również możliwość poznania historii i zmieniającej się przestrzeni samej Warszawy. Dowiedzieliśmy się, czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój, kim są jej mieszkanki i mieszkańcy, skąd się wzięli, jak zmieniały się ich warunki życia. Wszystkie te informacje zostały zebrane w kompendium wiedzy, dzięki któremu mamy możliwość uchwycenia specyfiki stolicy. Muzeum zadbało również o stronę wizualną – wykresy, mapy oraz ikonografie zostały stworzone w taki sposób, żeby łatwo było odnaleźć się w natłoku danych i nie przejść obok nich obojętnie.

W tym muzeum nie da się nudzić, jest to niezwykły spacer przez epoki historyczne, literackie i artystyczne! Wystawa nie opowiada jednej historii, nie odtwarza wprost dziejów miasta od jego początków do chwili obecnej.

 Podczas spaceru po staromiejskich kamienicach – w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą – każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie. Brak multimediów jest świadomym wyborem. Skupiamy się na rzeczywistych świadkach historii, jakim są „rzeczy”.
Szuflady, które zastosowaliśmy pozwalają na estetyczne umieszczenie informacji. (Zespół Muzeum Warszawy)."

Bartek Sobolewski, III c

Poniżej relacja fotograficzna
Odsłony: 1525
W dniu 30 października 2017 roku Zamek Królewski po raz kolejny otworzył swe gościnne podwoje dla uczniów szkół warszawskich.  O godzinie 11.00 odbyła się kolejna, XVII już Sesja Patriotyczno-Kulturowa poświęcona życiu i działalności Marii Szypowskiej - wiceprezes Fundacji Artibus - Muzyka, Obraz, Słowo, która za pomocą wolontariatu pracowała na rzecz ochrony i rekonstrukcji dóbr kultury polskiej. Tytuł sesji oraz wykładu wygłoszonego przez młodzież Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Prof. Eugeniusza Pijanowskiego brzmiał „Walka o dobra kultury w czasie okupacji i po II wojnie światowej. Pozostańmy wierni temu dziedzictwu!” Sesję oraz wystawę tematyczną przygotowało TPW oraz ZSG w porozumieniu z rodziną Marii Szypowskiej.

W sesji uczestniczyli: Mazowiecki Wicekurator Oświaty Andrzej Sosnowski, Jan Szypowski - syn zmarłej, muzyk i opiekun sztuki, dyrektor ZSG - Marzena Cieślak, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy - Grażyna Dworakowska, prezes honorowa TPW - Marzena GrochowskaTadeusz Otulak — członek Prezydium Zarządu Głównego TPW, Małgorzata Wojtatowicz - członek zarządu TPW,  Barbara Petrozolin-Skowrońska, wydawca, historyk , redaktor, Regina Lubelska, przedstawiciel Zamku Królewskiego,  przedstawiciele władz m. st.  Warszawy, nauczyciele,  historycy sztuki, uczniowie i goście.  Po przemówieniach przybyłych osób rozpoczęła się Sesja Zamkowa, która była poświęcona wielostronnej edukacji varsavianistycznej – przypominającej znaczenie tej wielkiej tajnej akcji edukacyjnej i kulturowej oraz walki w obronie dóbr kultury – bohatersko realizowanej w Polsce wbrew najsroższym zakazom hitlerowskiego okupanta podczas II Wojny Światowej (w obecnym roku 2017 obchodzimy 72. rocznicę zakończenia tej wojny).
Część artystyczną Sesji Zamkowej zrealizowali uczniowie ZSG, scenariusz części artystycznej i naukowej przygotowała pani Ewa Skrońc-Bielak, wykorzystując niepublikowane, wspólne prace jej i M. Szypowskiej oraz przeprowadzony z autorką wywiad, również niepublikowany do tej pory.
Maria Szypowska w trakcie swej 10-letniej współpracy z ZSG została zapamiętana przez młodzież  oraz p.Bielak jako historyk sztuki, autorka wielu książek, poetka, literaturoznawca, obrończyni zabytków i dziedzictwa narodowego, osoba kochająca młodzież i Warszawę. Pani Bielak przypomniała jej słynne powiedzenie: ”Trzymajmy się, nie dajmy się”, które przemówiło swą prostotą i racjonalizmem do zgromadzonych uczniów, stając się w ten sposób nowym „słowem skrzydlatym”.  
Niezwykłym wydarzeniem był również koncert Chóru Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, poświęcony tematyce varsavianistycznej.
Wiceprezes TPW przekazała również na ręce Marzeny Cieślak - dyrektora ZSG, podziękowania i gratulacje od Prezes TPW Beaty Michalec w związku z powołaniem CENTRUM EDUKACJI VARSAVIANISTYCZNO-ARTYSTYCZNEJ IM. MARII SZYPOWSKIEJ PRZY ZSG
Po zakończeniu Sesji młodzież pod opieką pedagogów i nauczycieli nieodpłatnie zwiedziła Zamek Królewski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii

Odsłony: 2810

KONFERENCJA WARSZAWSKI WRZESIEŃ

W dniu 2 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się II edycja konferencji varsavianistyczno-patriotycznej „Warszawski wrzesień” - pamięci Marii Szypowskiej.

W trakcie konferencji nastąpiło również uroczyste powołanie Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. Marii Szypowskiej przy Zespole Szkół Gastronomicznych oraz uroczyste wręczenie uczniom odznak Młodego Przyjaciela Warszawy. Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych, Marzena Cieślak odczytała uroczysty Akt Powołania CEVA, a następnie Goście podpisali dokument inicjacyjny.

Na uroczystość przybyli:

Jan Szypowski - syn zmarłej, Fundacja Artibus, Muzyka, Obraz, Słowo, Grażyna Dworakowska - wiceprezes TPW, Beata Tomecka w imieniu Marzeny Grochowskiej - honorowego Prezesa TPW, Hanna Jarzębska i Witold Harasim - radni m. st. Warszawy, varsavianiści, Małgorzata Wojtatowicz - członek prezydium TPW, przewodnicząca sekcji młodzieżowej, nauczyciele szkół warszawskich, studenci i przyjaciele szkoły.

Na Sali obecni byli: wicedyrektor Marzena Niedośpiał, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły.

Poniżej treść Aktu Powołania:

Odsłony: 1656