Zapraszamy do zapoznania się z artykułem młodej dziennikarki KD ZSG, naszej uczennicy, Kingi Owsiewskiej, a także zachęcamy do obejrzenia prezentacji na temat mody 20-lecia międzywojennego.
W KARNAWALE? TYLKO MODNIE I WESOŁO!!
W naszej szkole  odbyła się sesja  kulturowa dotycząca odbywającego się od początku stycznia karnawału, zorganizowana pod okiem Pani Profesor Ewy Skrońc - Bielak.
Wybrane osoby z klasy 1D, 1 J i 1 B pod opieką swych polonistek przygotowały liczne prezentacje dotyczące całej historii tego wydarzenia.
Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.

Jest to okres od Trzech Króli do wtorku ’’diabelskiego”, czyli dnia przed Środą Popielcową, poprzedzający Wielki Post. Początki karnawałowych zabaw, połączonych z przebieraniem się, sięgają w Zachodniej Europie czasów średniowiecza, skąd powędrowały do Polski i zaowocowały powstaniem bogatej obrzędowości, wyrosłej na gruncie narodowych i ludowych zwyczajów. W miastach urządzano w najpiękniejszych salach, np. ratuszowych, bale karnawałowe, które często były balami maskowymi, natomiast w prywatnych mieszczańskich domach - prywatki.
Szczególnie huczne były zapusty w dworach szlacheckich i magnackich. W XVII wieku śpiewano, że na zapusty ’’nie chcą państwo kapusty; wolą sarny, jelenie i żubrowe pieczenie”, faktycznie od jadła i napoi uginały się stoły.

Odsłony: 127

W dniu 31 stycznia  w naszej szkole odbyła się czwarta edycja programu kulturowego „Karnawał i karnawalizacja w kulturze europejskiej”.
W trakcie programu zaprezentowane zostały umiejętności artystyczno-zawodowe uczniów, a nauczyciele ZSG oraz zaproszeni Goście przygotowali tematyczne wykłady, w których przedstawiono zarys dziejowy związany z obyczajowością ludyczną oraz synkretycznym wykorzystaniem motywu walki postu z karnawałem. Nowością tematyczną tegorocznej edycji była swoista lekcja savoir- vivre stroju, tzw. „Elementarz mody”, w trakcie którego uczniowie dowiedzieli się, czym jest klasyka, a czym kreacja modowa i zdobyli wiedzę na temat dress-code XXI wieku.
Uroczystego otwarcia i zamknięcia IV edycji projektu dokonała wicedyrektor Elżbieta Fatyga, a wykłady tematyczne  m.in. zaprezentowały panie: Elżbieta Zarębska, Anna Mirończuk, Monika Stempień i Małgorzata Łukaszewska.

Odsłony: 360


W ostatnich czasach bardzo dużo się dzieje, nie tylko na świecie, ale i w Polsce, począwszy od zamachu na akademię policyjną w Bogocie, spotkanie prezydenta Trumpa z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem,aż po… „rzeź dzików” w Polsce. Jednak na pewno w sercu każdego Polaka jest teraz tylko i wyłącznie jedno wydarzenie, zamach na Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.
W dniu zamachu Paweł Adamowicz uczestniczył w uroczystościach charytatywnych związanych z 27. finałem WOŚP. Gdy przebywał na scenie, został trzykrotnie raniony nożem przez napastnika. Zmarł następnego dnia po południu wskutek odniesionych obrażeń. Zamach spotkał się z ostrym potępieniem ze strony środowisk politycznych w Polsce oraz za granicą. Głębokie ubolewanie wyrazili, między innymi, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Odsłony: 266

Na przełomie listopada i grudnia w Hali Koszyki odbyła się wystawa Galerii Green - sztuki Anny Kossakowskiej i Sylwii Łuczko - Zielony.

Dzieła Anny Kossakowskiej dotyczyły oczu, ich koloru, wyglądu. Autorka tych dzieł tworzy w różnych technikach malarskich, a jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i na świecie.

Malarstwo drugiej artystki, Sylwii Łyczko - Zielony, skupia się na naturze filtrowanej przez osobisty, artystyczny wybór i doznanie, stopniowo idąc w stronę symbolicznego i refleksyjnego ujęcia. Nieustanną inspiracją jest ciągły kontakt ze sztuką dawną i współczesną.

 Wystawę Galerii Green odwiedziły 4 klasy, a klasa 3 c z uczestniczyła w warsztatach kulturowych zorganizowanych przez p. Ewę Skrońc-Bielak.

Jeden z uczestników szkolnego kółka dziennikarskiego napisał wiersz zainspirowany obrazem Anny Kossakowskiej:

Odsłony: 266
 

LEKCJA W NARODOWEJ GALERII SZTUKI

Co po Cybisie?

15 września w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” została otwarta nowa wystawa pt. „Co po Cybisie?” Na tej wystawie znajdziemy ponad 100 prac autorstwa wielu świetnych twórców, między innymi dzieła Jana Cybisa, Jana Berdyszaka, Henryka Błachnio, Andrzeja Dłużniewskiego i wielu więcej.

 

„Pokazujemy twórczość artystów z kanonu polskiej sztuki współczesnej — laureatów Nagrody im. Jana Cybisa. To bardzo ważna nagroda, przyznawana pod patronatem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków od 1973 r. Ta nagroda z jednej strony przypomina wybitnego malarza Jana Cybisa, a z drugiej honoruje twórczość żyjącego artysty" – powiedział kurator wystawy Michał Jachuła.

Wystawa została podzielona na 7 sal, według wielu różnych wątków, problemów, tematów. Każda sala opatrzona jest tytułem np. „Litania malarza”, „Zmierz obrazu”, ”Doświadczenie”. Jest to przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku, która obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych pozycjach artystycznych „po Cybisie:. Z drugiej- jej ambicją jest zaprezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.

Koło Dziennikarskie ZSG pod opieką p. Ewy Skrońc-Bielak, w towarzystwie studentów UW, w tym Laury Bielak (studentka Dziennikarstwa i Medioznawstwa: Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej) udało się do Zachęty na tę niezwykłą wystawę, która będzie czynna do 16 grudnia 2018 r.

 
Odsłony: 385

NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA” czyli kultura w słowie i smaku zaklęta…

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły czynnie włączyli się w ogólnopolską akcje Narodowego Czytania „Przedwiośnia”, które stało się jednocześnie możliwością niecodziennego odczytywania znaków kultury, ukrytych w tekstach z ubiegłego stulecia.

Zapraszamy do zapoznania się z fotoreportażem Koła Dziennikarskiego, który ukazuje wielkie zaangażowanie młodzieży we wspólną  naukę „czytania ze zrozumieniem”  oraz dramowej interpretacji lektur szkolnych.

Odsłony: 394
Jesienią 2018 roku przypadło dwusetlecie badań polonistycznych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Z tej okazji z inicjatywy Dziekana Wydziału Polonistyki Profesora Zbigniewa Grenia w dniach 5-6 października 2018 roku odbyła się konferencja naukowa pod nazwą „Tradycja. Teraźniejszość. Przyszłość”.
Podczas całego tego wydarzenia odbyło się aż siedem konferencji na temat zmian zachodzących w języku polskim przez minione 200 lat, polskiej literatury oraz polskiej dydaktyki. W panelach udział brali literaturoznawcy, językoznawcy, kulturoznawcy, a także filozofowie, historycy, obecni i dawni pracownicy Wydziału, studenci i absolwenci, przyjaciele oraz sympatycy Warszawskiej Polonistyki, w tym przedstawiciele szkół i środowisk oświatowych.

Z inicjatywy pani Ewy Bielak uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kilku panelach dyskusyjnych oraz wykładach.

Koło Dziennikarskie ZSG (pod opieką pani Ewy Bielak) wyruszyło na Uniwersytet Warszawski w poszukiwaniu wiedzy na temat naszego narodowego dobra- języka i literatury polskiej. Jednym z najciekawszych wykładów okazał się „Język wśród ludzi”. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zapisem jednego z wykładów.

Odsłony: 395

        Koło Dziennikarskie ZSG pod kierunkiem pani Ewy Skrońc-Bielak aktywnie uczestniczyło w niezwykłym wydarzeniu kulturowym, które miało miejsce w Warszawie w dniach 21- 23.09. 2018 rok. WGW to cykliczne wydarzenie artystyczne skupiające wybrane prywatne galerie sztuki, organizujące w tym samym czasie wystawy i imprezy towarzyszące Warsaw Gallery Weekend wzorowana jest na podobnych inicjatywach działających w innych ważnych ośrodkach artystycznych, takich jak np. Berlin Gallery Weekend. Przez kolejne trzy dni partycypujące galerie prezentują wystawy pod wspólnym szyldem oraz dodatkowo organizują debaty, spotkania i inne wydarzenia dodatkowe. Warsaw Gallery Weekend współpracuje z instytucjami publicznymi, m.in. z Zachęta czy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Uczniowie ZSG uczestniczyli w kilku eventach, a dodatkowym atutem popołudniowych spacerów po prywatnych galeriach było uczestnictwo zaprzyjaźnionych uczniów innych szkół oraz studentów UW, któzy pomagali we współnej interpretacji sztuki nowoczesnej. Pani Bielak (z żeńską częścią dziennikarzy) zachwyciła się wystawą Fundacji Galerii Foksal, Bartek i zaprzyjażniona młodzież - Galerii Czułość i Śmierć Człowieka.
Poniżej zapraszamy do zapoznania się z artykułem jednego z młodych dziennikarzy naszej szkoły.

W ubiegłym tygodniu w naszym mieście miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W sobotnie popołudnie, z okazji Warsaw Gallery Weekend (dumny przydomek, nieprawdaż?) wybraliśmy się na spacer po stolicy. Podążaliśmy śladami rozmaitych wystaw w celu odnalezienia duchowego posiłku, poprzez odświeżenie naszego spojrzenia na sztukę nowoczesną.

Odsłony: 413

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły