Rok 2018 został ogłoszony przez Komisję Europejską Rokiem Dziedzictwa Kulturowego (European Year of Cultural Heritage/EYCH). Z tej okazji na terenie całej Europy ( w mediach, instytucjach i szkołach)  odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia informujące, kulturalne, edukacyjne oraz zwiększające społeczną świadomość.

Europejskie Dziedzictwo Kulturowe silnie współtworzy zbiorową pamięć i tożsamość Europejczyków. Bogata różnorodność państw, regionów, społeczności lokalnych w Europie stanowi o wymianie kulturowej, łącząc ludzi w każdym wieku, pochodzących z różnych środowisk i kultur.

Na poziomie regionalnym dziedzictwo kulturowe sprzyja utrzymywaniu spójności lokalnej społeczności, integrując mieszkańców poprzez rewitalizację zaniedbanych obszarów, poprzez wzbudzanie potrzeby pracy i chęci podtrzymywania wspólnoty.

W Zespole Szkół Gastronomicznych na poziomach technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczniowie realizują podstawowe zadania wynikające z projektu poprzez zachęcenie do dzielenia się i docenienia wartości europejskiego dziedzictwa kulturowego jako dobra wspólnego.

W tym celu są realizowane lekcje i projekty nawiązujące do stałego projektu ZSG „Kultura w słowie i smaku zaklęta”. W trakcie lekcji uczniowie wspólnie gawędzą na temat wielokulturowości, oglądają filmy promujące regionalizm i globalizm, słuchają muzyki oraz jedzą własnoręcznie przygotowane specjały, a wszystko...w celu zwiększenia świadomości wspólnej historii oraz podzielanych przez Europejczyków wartości poprzez wzmocnienie poczucia przynależności do społeczności europejskiej.

Na jednej z lekcji królowały bezy, szarlotka, blok czekoladowy, kawa mielona oraz „Cztery pory roku” Vivaldiego.

Koordynatorem projektu w klasach technikum oraz w klasie II c z jest p. Ewa Bielak.

Link do projektu

Odsłony: 142
Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci nieodpłatne wspiera dzieci ze schorzeniami ograniczającymi ich życie. Każdy, komu nie jest obojętny los nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin, może wesprzeć działalność Fundacji WHD.

      Opieka paliatywna nad dziećmi i młodzieżą jest aktywnym i całościowym podejściem obejmującym fizyczne, emocjonalne, społeczne i duchowe elementy. Skupia się na podniesieniu jakości życia dziecka i wspieraniu rodziny. Obejmuje leczenie nieprzyjemnych objawów, niesienie ulgi i wytchnienia rodzinie oraz opiekę w czasie umierania i w okresie żałoby.

   

Celem opieki paliatywnej nie jest przedłużanie ani skracanie życia, ale poprawa jego jakości. W przypadkach prenatalnej diagnozy ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, opieka paliatywna nad rodziną rozpoczyna się przed urodzeniem dziecka.

     Zespół Szkół Gastronomicznych zorganizował kiermasz świąteczny z którego dochód został przeznaczony na ten szczytny cel. Klasy 2aTg,2bTg i 2cTg upiekły ciasta chętnie kupowane przez uczniów i ich rodziców.

Zebraliśmy 1200 zł, za co serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej.

Koordynatorzy: Elżbieta Zarębska, Mirosław Dzikowicki.

Odsłony: 178

Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować, że Komitet Główny Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz powierzył naszej szkole organizację etapu wojewódzkiego.

Witam serdecznie wszystkie szkoły z naszego województwa, zapraszam do uczestnictwa i zgłaszania zwycięzców wyłonionych w eliminacjach szkolnych do udziału w drugim etapie wojewódzkim I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz.

Pliki do pobrania:          Program turnieju         Regulamin turnieju

Odsłony: 687
W dniach 13 -18 listopada 2017 r. odbyła się 30. Coroczna Konferencja AEHT, w której udział wzięła nauczycielka ZSG będąca także koordynatorem działań AEHT na terenie naszej szkoły – Anna Mirończuk. W tym roku gospodarzem imprezy była Belgia, która wszystkie wydarzenia zorganizowała w zabytkowym ośrodku Kursaal nad morzem w urokliwej Ostendzie. Jak co roku podczas międzynarodowego spotkania przez pięć dni odbywały się konkursy zawodowe. Uczniowie  z całej Europy mieli okazję zmierzyć się w takich dziedzinach jak: gastronomia, hotelarstwo, cukiernictwo, obsługa konsumenta, baristyka, barmaństwo czy turystyka. Oprócz konkursów działacze organizacji z całej Europy mieli okazję uczestniczyć w wycieczkach do takich belgijskich miast jak Bruksela, Antwerpia, Ghent, Brugia i Mechelen.

     Podczas wyjazdów możliwe było poznanie tamtejszego szkolnictwa zawodowego w trakcie zwiedzania tamtejszych szkół o profilu gastronomiczno – hotelarskim, spotkanie uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkół oraz wspólny obiad, w trakcie którego można było wymienić międzynarodowe doświadczenia i nawiązać współpracę między szkołami.

Odsłony: 485

VIII Edycja Dzielnicowego Dnia Dobrego Jedzenia Dzielnicy Śródmieście

W dniu 24 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej nr 29 im. Giuseppe Garibaldiego w Warszawie odbył się VIII Dzielnicowy Dzień Dobrego Jedzenia. W projekcie udział wzięli uczniowie ze śródmiejskich szkół podstawowych.
Celem tego projektu jest propagowanie wśród uczniów szkół podstawowych nawyków zdrowego jedzenia. Hasłem przewodnim było ”Chrupiemy zdrowo, warzywnie i owocowo”.

Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali kolorowe potrawy z warzyw i owoców. Główną atrakcją projektu był pokaz składania serwetek w wykonaniu naszych uczennic  i Technikum Gastronomicznego Karoliny Chmielewskiej i Weroniki Kozłowskiej.
Gościem honorowym był Pan Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Krzysztof Czubaszek. ( Tekst: Eugenia Kościk).
  

Odsłony: 273

Konkurs na projekt promujący kształcenie zawodowe

Przedmiotem Konkursu jest pomysł na promocję kształcenia zawodowego, przedstawiony za pomocą filmu o dowolnej konwencji (reportażu, wywiadu, filmu dokumentalnego, teledysku itp.) stworzonego w dowolnej technice. Maksymalny czas trwania filmu to 3 minuty.
 

Regulamin

Tematem przewodnim projektu powinien być jedno z wymienionych haseł:
a. Mój zawód na globalnym rynku pracy
b. Szkoła zawodowa – lubię to!
Autorom najwyżej ocenionych projektów zgłoszonych do Konkursu zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości 2 000 PLN

Odsłony: 519

Sprawozdanie z eliminacji do Kulinarnej Kadry ZSG Poznańska

5 października 2017 roku w naszej Szkole odbyła się III edycja eliminacji do Kulinarnej Kadry ZSG POZNAŃSKA. Tematem przewodnim konkursu eliminacyjnego były: „Oryginalne dania kuchni polskiej w nowoczesnej aranżacji”. Do udziału zgłosiło się 27. zespołów, do półfinału zakwalifikowało się szesnaście drużyn dwuosobowych, których zadaniem było przygotowanie zakąski (o dowolnym charakterze) z użyciem ryby i dania głównego z wykorzystaniem wieprzowiny.

                Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała kapituła sędziów składająca się ze znanych osób świata gastronomii:  Aliny Suder -  dietetyczki, autorki popularnych we Włoszech książek o tematyce kulinarnej i programów telewizyjnych, Mariusza Nowickiego - Sekretarza Generalnego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni,  Bartłomieja Heby  -  Wicemistrza Polski w przyrządzaniu  potraw na grillu metodą BBQ, Łukasza Płowskiego  - kucharza w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie, Cezarego Powały - szefa kuchni Makro Cash and Carry Polska, Mariusza Jeznacha – kucharza w hotelu InterContinental w Warszawie.

W wyniku trudnych zmagań drużynowych jury wyłoniło najlepsze zespoły:

  • Grzegorz Zych, Łukasz Floriańczyk,
  • Julia Choromańska, Luiza Borkowska,
  • Kuba Pałaszewski, Adam Suchecki
  • Jakub Małkowski, Paweł Buczyński,
  • Michał Teklak, Szymon Brzozowski,
  • Jan Trybulec, Adrian Strzelczyk,
  • Paulina Karaluch, Dawid Trafalski,
  • Małgorzata Kądziela, Grzegorz Kamiński,
  • Magdalena Miszczuk, Krzysztof Kuklewski

Wytypowane zespoły będą trenować pod okiem specjalistów i poszerzać swoje umiejętności w zakresie szeroko rozumianej branży gastronomicznej oraz reprezentować szkołę w trakcie konkursów gastronomicznych w roku szkolnym 2017/2018.

Przygotowaniem eliminacji ,,Kulinarna Kadra POZNAŃSKA ZSG” zajmowała się Pani wicedyrektor Szkoły Marzena Niedośpiał, a nad całością czuwała Dyrektor Szkoły - pani Marzena Cieślak.

Poniżej fotoreportaż

Odsłony: 401

9 października 2017 r. odbyło się uroczyste otwarcie piątej warszawskiej hali naszego partnera – firmy „Selgros”. Po pięciu miesiącach budowy na 15 tysiącach metrów kwadratowych powstała hala o powierzchni sprzedaży - 9000 m2, umiejscowiona przy ul. Puławskiej 58, w Mysiadle koło Piaseczna. W tym wyjątkowym wydarzeniu brali udział znani i uznani przedstawiciele polskiej gastronomii, między innymi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Na otwarciu hali nie mogło zabraknąć także naszej szkoły! W uroczystościach wzięła udział Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego, pani Marzena Cieślak wraz z reprezentacją uczniów ZSG. Nasi uczniowie z klas III i, III g i II c TGH czynnie wspomagali całe przedsięwzięcie i godnie reprezentowali naszą szkołę.

Poniżej fotoreportaż z otwarcia

Odsłony: 357

Dzień Komisji Edukacji Narodowej w ZSG

W Zespole Szkół Gastronomicznych im. Profesora Eugeniusza Pijanowskiego tegoroczne uroczyste Ślubowanie uczniów klas pierwszych było połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej i podpisaniem Porozumień o współpracy, co zaowocowało przybyciem niezwykle ważnych Gości.

Przedstawiamy osoby, które zaszczyciły nas swoją obecnością na uroczystości Ślubowania w dniu 13 października 2017 roku:

Odsłony: 780

 

15 września odbyła się w naszej szkole konferencja „Transplantacja darem życia”, której organizatorem był Wydział Zdrowia Mazowieckiego  Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Celem spotkania  było  zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów, jako metody poprawy zdrowia i ratowania życia. Spotkanie z uczniami  i prelegentami rozpoczęła Pani Dyrektor Marzena Cieślak oraz Pani Halina Krajkowska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego.

W konferencji uczestniczyło około 100 uczniów naszej szkoły. O stanie polskiej transplantologii, metodzie pobierania nerki od żywego dawcy, sposobach szukania dawcy szpiku, opowiadali młodzieży: dr n. med. Dorota Lewandowska – Kierownik Krajowej Listy Oczekujących na Przeszczepienie, dr hab. med. Tomasz Jakimowicz – pracownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej oraz prof. nadzw. dr hab. n. med. Pani Jolanta Korsak - kierownik Zakładu Transfuzjologii Klinicznej. Gośćmi konferencji byli także p. Eugeniusz Karmiłowicz  i pani Magdalena Chmielewska, którzy podzielili się z uczniami swoimi przeżyciami jako biorcy i dawcy. O roli koordynatora transplantacyjnego opowiadał p. Łukasz Górski.

Prelekcje wzbogacone zostały o tematyczne filmy poglądowe. Po zdobyciu  rozległej wiedzy  z zakresu transplantologii, uczniowie mieli możliwość  wypełnienia dostępnych w szkole oświadczeń woli, wyrażając tym samym  zgodę na pobranie po ich śmierci narządów do przeszczepienia. Serdecznie dziękujemy Naszym Gościom za wspaniałą lekcję humanitaryzmu. Poniżej fotorelacja

Odsłony: 739

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły