9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości. Tym samym włączyliśmy się w ogólnopolską akcję wspólnego śpiewania hymnu  - „Rekord dla Niepodległej”. Z tej okazji zaszczycili nas swoją obecnością pani Bogumiła Wiatrak – wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i pan Zbigniew Sieszycki – wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i wniesieniem biało - czerwonej flagi.

Pani dyrektor Marzena Cieślak powitała zgromadzonych i wygłosiła przemówienie, w którym podkreśliła znaczenie chwili, przedstawiła krótką historię Mazurka Dąbrowskiego i jego rolę w polskiej historii.

Głos zabrali również nasi honorowi goście. Zbigniew Sieszycki przedstawił ponadczasowe znaczenie hymnu jako tekstu kultury również w dzisiejszej rzeczywistości społecznej oraz wskazał na jego ogromną i uniwersalną wartość jako lekcji - nie tylko patriotyzmu, lecz również tolerancji i empatii.

Następnie o godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy.  Dźwięki hymnu rozbrzmiały nie tylko w dużej Sali gimnastycznej, lecz także w salach i korytarzach szkolnych, a także na dziedzińcu budynku.

Kolejną częścią uroczystości była prelekcja, przedstawiająca nasze drogi do niepodległości, wygłoszona przez panią Monikę Stempień – nauczycielkę historii.

Miłym akcentem święta było też wręczenie nagród laureatom Konkursu Patriotycznego „Ku Niepodległej”.

Na zakończenie Koło Teatralne pod kierownictwem pani Ewy Skrońc-Bielak zaprezentowało program historyczno- artystyczny „Alfabet Niepodległości”, zabrzmiały nuty „Roty” na instrumentach : trąbka i akordeon, a szkolny chór odśpiewał „Rotę Piłsudczyków”.

Uroczystość dokumentował fotoreporter Gazety Wyborczej, a zdjęcie ukazało się w sobotnio – niedzielnym wydaniu.

Wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego było wyrazem naszej wspólnoty i miłości do Ojczyzny.
Prezentację tematyczną oraz dekorację sali przygotowała Biblioteka ZSG.

Nad całą uroczystością pieczę sprawowała pani Ewa Skrońc-Bielak, która prowadziła ten ważny w życiu społeczności szkolnej dzień, przygotowała scenariusz oraz uczniów do odśpiewania hymnu i pieśni patriotycznej.
Poniżej publikujemy śpiewnik rocznicowy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa pana Marcina Rakowicza.

W 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę udostępniamy przygotowaną przez nas prezentację zawierającą pieśni i piosenki patriotyczne. Utwory ułożone są chronologicznie, aby stanowiły wędrówkę przez polską historię od czasów rozbiorowych po współczesność.

Autorzy publikacji: Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty, Barbara Bartnik dyrektor Chrześcijańskiej Szkoły „Arka” we Wrocławiu 

Fotorelacja z wydarzenia do obejrzenia w galerii

 

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły