W dniu 18 listopada odbyła się XXI Sesja patriotyczno-kulturowa dla młodzieży szkół warszawskich "Warszawska kartka z kalendarza - 80.rocznica wybuchu II wojny światowej" z udziałem Pani Wandy Traczyk-Stawskiej ps. Pączek. Sesja została zorganizowana przez:  ZSG Poznańska - Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. Marii Szypowskiej w ZSG i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, TPW oddział Tarchomin pod patronatem Muzeum Niepodległości. W imieniu przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej Odznakę Honorową "Zasłużony dla Warszawy"- dla Radosława Potraca wręczyła Dorota Łoboda- przewodnicząca Komisji Edukacji. Natomiast pani Wanda Traczyk-Stawka wręczyła po raz pierwszy wyjątkowej młodzieży Odznakę "Strażnik Pamięci Cmentarza Powstańców Warszawy". Zostały również wręczone Odznaki Młodego Przyjaciela Warszawy. Spotkanie w Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowali: pani Ewa Bielak - prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Tarchomin, nauczycielkę ZSG, przewodnicząca CEVA w ZSG przy wsparciu TPW oddział Tarchomin i Rady Osiedla ERAZMA RSM PRAGA. Patronat nad uroczystością objęło Muzeum Niepodległości, które reprezentowała Beata Michalec- zastępca dyrektora MN. Program artystyczno-historyczny przygotowały panie Ewa Bielak i Marzena Dymarska. W trakcie sesji został przedstawiony montaż literacko-artystyczny, a także wykład historyka Krzysztofa Gutowskiego, który zaprezentował nowe odkrycia dotyczące Warszawy (Miasta ruin 1939-1945)  i udziału poszczególnych dzielnic w kampanii wrześniowej. W sesji brały udział szkoły warszawskie, uczestniczące w projekcie miejskim „Varsavianistyczna szkoła” pod przewodnictwem Renaty Marut - prezes TPW.

Poniżej program sesji.

 1. Powitanie zebranych  i Gości Honorowych w imieniu  Dyrekcji  Zamku  i Organizatorów –

 Regina Lubelska, Wanda Traczyk- Stawska, Beata Michalec, Dorota Łoboda, Barbara Siedlicka, Radosław Potrac, Elżbieta Fatyga, Renata Marut, Leszek Gałązka , Paweł Krzyżowski, Grażyna Dworakowska.

 1. Krótkie wystąpienia przybyłych Gości oraz przedstawicieli ZSG i TPW — wręczenie odznak Strażnika Pamięci (D.Łoboda)
 2. Wręczenie odznaki R.Potracowi
 3. Uczeń gra dla pani Traczyk (Taka była Warszawa przed wojną…)
 • Flick-flack Albert Vossen
 • La gueuse (łachmaniarka) Tony Murena
 1. Prezentacja literacko-historyczna Koła Teatralnego „Wóz Tespisa” ZSG „Walka o dobra kultury jako wierność dziedzictwu i tradycji”- w hołdzie nauczycielom.
 2. „Kwiaty i piosenka” jako podziękowanie dla pani Traczyk
 3. Wystąpienie wicedyrektora ZSG - E.Fatygi.
 4. Wystąpienie historyka Krzysztofa Gutowskiego.
 5. Uroczyste wręczenie Odznak Młodego Przyjaciela Warszawy.
 6. Wspólne pamiątkowe zdjęcie wszystkich przybyłych Gości.
 7. Spacer warszawski- „Kamienie na szaniec”.

 Poniżej fotorelacja z wydarzenia

 

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły