STAN WOJENNY – 40. ROCZNICA ! PAMIĘTAMY I NIE ZAPOMNIMY …

patriotyzmOperacja wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęła się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r.
Władzę w kraju przejęło wojsko pod przywództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. 
Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. 
Jeszcze przed północą milicja przy wsparciu wojska rozpoczęła zajmowanie strategicznych obiektów
 i aresztowania działaczy „S”. W operacji policyjno-wojskowej posłużono się w sumie ok. 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgami i 1900 wozami bojowymi.

Dokładna liczba ofiar stanu wojennego nie jest znana. Szacunki obejmują kilkadziesiąt do ponad stu osób. Nieznana pozostaje także liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych. Symbolem brutalności reżimu stała się pacyfikacja kopalni „Wujek” w Katowicach, gdzie zginęło dziewięciu górników, a 23 zostało rannych. 31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany – przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.patriotyzm

W celu upamiętnienia dramatycznych wydarzeń stanu wojennego w naszym Internacie odbył się koncert pieśni patriotycznych. Nauczyciele i wychowankowie zostali wprowadzeni w atmosferę wydarzeń sprzed czterdziestu lat przez uniwersalny dla wszystkich pokoleń język muzyki.
Zabrzmiały  m. in. piosenki zespołu Lady Pank, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, nawiązująca do dramatu Grudnia 70, słynna pieśń „Mury” Jacka Kaczmarskiego, będąca nieoficjalnym hymnem Solidarności i symbolem walki z reżimem komunistycznym. Zwieńczeniem tej patriotycznej uroczystości był udział wychowanków Internatu  w akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”. Inicjatywie będącej znakiem pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny.

patriotyzm

patriotyzm

patriotyzm