W ramach kolejnej edycji miejskiego projektu WIE "Warszawa-stolica pojednania" prezentujemy dziś nasz pierwszy lutowy event, jakim jest wielokulturowe śniadanie warszawskie - egzotyczna Szakszuka, na którą zaprasza uczennica klasy II a p - Weronika Gurynow.

 Ponieważ stół i spotkanie przy wspólnym posiłku są zawsze dobrym pretekstem do „zrobienia pierwszego kroku” w nawiązywaniu pozytywnych relacji z sąsiadami, dlatego ten element czynimy pierwszym etapem naszego pojednania. Na śniadanie w naszej wirtualnej rzeczywistości zapraszamy wszystkich sympatyków i obiecujemy, że przy okazji porozmawiamy o innych kulturach, a także o tym, jak możemy pomagać, co możemy robić, aby wspólnie było nam lepiej w naszej wielokulturowej stolicy. Śledzimy synkretyczne pasje literatów, artystów, znanych warszawiaków , a przede wszystkim podróżników. Dziś przedstawiamy znanego pozytywistę, który tak o sobie pisał w listach:  “Szwendam się po świecie jak marek po piekle”. Badacze jego życia obliczyli, że podróżowanie zajęło mu 17 lat życia. Zwiedził Europę i Amerykę. Był w Afryce. Włóczęgowskie pasje zaowocowały ogromem korespondencji, które publikował w krajowej prasie.  Prawdopodobnie poznał tez większość kulinarnych perełek zwiedzanych krain. Poniżej uczestniczka projektu - Weronika Gurynow zaprezentuje wielokulturową, aromatyczną tunezyjską potrawę śniadaniową o egzotycznej nazwie Szakszuka. Weronika specjalnie dla nas ugotowała ten przysmak.

Potrawa afrykańska szakszuka   Potrawa afrykańska szakszuka
     
"To przepyszna i zdrowa propozycja na śniadanie, które swoje korzenie wywodzi z Afryki i Bliskiego Wschodu. Najważniejsze składniki to jajka i pomidory - z resztą dodatków możecie eksperymentować! Ja uwielbiam każdą wersję, ale tu podaję Wam przepis, z którego najczęściej korzystam. Porcja dla 5 osób.
     
SKŁADNIKI: • 6 jajek • 8 świeżych pomidorów lub 2 puszki pomidorów pelati • 1 łyżka koncentratu pomidorowego • 1 cebula • 1/2 cukini • kilka pieczarek • przyprawy: bazylia, szczypta cynamonu, szczypta kminku mielonego, szczypta cukru, sól, pieprz   Warzywa umyć, cebulę i cukinię (nie obierać ze skórki) pokroić w kostkę, pieczarki na plasterki. Na rozgrzaną patelnię przełożyć warzywa, podsmażyć przez kilka minut. Dodać pokrojone pomidory (pamiętając o zdjęciu skórki ze świeżych), koncentrat i przyprawy. Warzywa z pomidorami zagotować, na ciepły sos wybić jajka. Każde z nich posypać szczyptą soli i pieprzu. Patelnię przykryć przykrywką i gotować jajka z sosem przez ok. 8-10 min. Gdy są gotowe, wystarczy zawartość patelni posypać świeżymi ziołami i pieprzem."

 Logo Biura Edukacji