W ramach projektu "Jak przygoda, to tylko w Warszawie" udaliśmy się na niezwykle fascynujące "przygody"- spotkania kulturowe.

W dniu 11 maja 2022 roku nasza społeczność szkolna pod przewodnictwem dyrektor Marzeny Cieślak uczestniczyła w niezwykłych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Początek tego artystyczno-historycznego dnia stanowił varsavianistyczny spacer w ramach projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych „Jak przygoda, to tylko w Warszawie”. Uczniowie zgromadzili się na placu Bankowym, aby wysłuchać pogadanki organizatorek na temat architektury Warszawy przedwojennej. Następnie uczniowie pod opieką p. Aleksandry Wojciechowskiej, Moniki Stempień i koordynatora SzPEK Ewy Bielak zgromadzili się w Pałacu Przebendowskich w Warszawie. Uroczystość rozpoczęła dr Beata Michalec, która powitała wszystkich przybyłych Gości, uczestników obu spotkań. Wśród zaproszonych gości byli:

Stella Zylbersztajn-Tzur - działaczka społeczna z Izraela

Krystyna Budnicka - członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, honorowa obywatelka miasta stołecznego Warszawy

Roman Kochanowicz - Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Leonard Sobieraj - Dyrektor Muzeum Mazowieckie w Płocku

Katarzyna Spoczyńska-Król - prezes To3warzystawa Przyjaciół Warszawy Oddział Miłośników Bródna 

Ewa Skrońc-Bielak - prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, oddział Tarchomin

dr Leszek Marek Krześniak - prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

Szczególnie serdecznie dr Beata Michalec powitała dyrektor ZSG Marzenę Cieślak oraz nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego oraz społeczność ze Szkoły Podstawowej nr 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Warszawie.


Pierwszym elementem była uroczysta prezentacja wernisażu „Galeria Jednego Obiektu” czyli portretu marszałka Józefa Piłsudskiego, autorstwa Zdzisława Kruszyńskiego. Okazją do spotkania była 87. rocznica śmierci Marszałka.

spotkanie projektowe w Muzeum Niepodległości

Drugim ważnym punktem dnia było spotkanie ze świadkiem historii - panią Krystyną Budnicką - członkinią Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Towarzyszyła Jej serdeczna przyjaciółka - pani Stella Zylbersztajn-Tzur - działaczka społeczna z Izraela. Obie panie przedstawiły swe wojenne i powojenne losy, serdecznie dziękując Polakom za pomoc i schronienie w trakcie prześladowań.

Dyrektor Marzena Cieślak serdecznie podziękowała pani Krystynie Budnickiej za możliwość osobistego spotkania i złożyła życzenia zdrowia oraz przekazała symboliczny upominek związany z Rokiem Jubileuszowym ZSG czyli 85-leciem powołania szkoły. Okazało się bowiem, że p. Krystyna Budnicka przez pewien czas ukrywała się w lokalu przy ulicy Mokotowskiej 1, w miejscu, gdzie są pierwsza siedzibę w 1936 roku miała nasza szkoła.

Oliwia Walkiewicz, uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, OSM II stopnia im. Mariana Sawy wykonała utwory muzyki klasycznej ze specjalną dedykacją dla Pani Krystyny, a nasi uczniowie wręczyli kwiaty i wykonane przez siebie podziękowania.

Po zakończeniu spotkania młodzież wraz z opiekunkami udała się na varsavianistyczny, projektowy spacer.

spotkanie projektowe w Muzeum Niepodległości

spotkanie projektowe w Muzeum Niepodległości

spotkanie projektowe w Muzeum Niepodległości

spotkanie projektowe w Muzeum Niepodległości

spotkanie projektowe w Muzeum Niepodległości

 

 

spotkanie projektowe w Muzeum Niepodległości

spotkanie projektowe w Muzeum Niepodległości

spotkanie projektowe w Muzeum Niepodległościspotkanie projektowe w Muzeum Niepodległości