Robert Makłowicz podczas wykładu30 marca 2022 roku w auli Auditorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wykład Roberta Makłowicza na temat “Środkowoeuropejskie kawiarnie jako ośrodek życia intelektualnego i artystycznego, ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa i Czerniowców”.

Postaci Roberta Makłowicza chyba nie trzeba nikomu przybliżać. Można go z pewnością określić człowiekiem wszechstronnie utalentowanym i zainteresowanym wszelkimi rodzajami “konsumpcji” - od literatury, przez muzykę, szlachetne trunki i na smacznym jedzeniu kończąc. Warto także wspomnieć o jego zamiłowaniu do historii, a szczególnie dziejów Europy Środkowej w dobie panowania Habsburgów (fakt ten niewątpliwie potwierdza koszula założona przez Pana Roberta, cała pokryta herbami cesarza Austro-Węgier).

Dwóch uczniów z klasy 3ap TGH - Weronika Gurynow i Kacper Amerek - wysłuchało stacjonarnie wykładu dziennikarza. Zachęcamy do zapoznania się z opinią o wykładzie jednego z nich:

 “Było to naprawdę wspaniałe doświadczenie, szczególnie dla osób, które wychowały się na programach kulinarnych Pana Roberta. Jest to postać niewątpliwie nietuzinkowa, pełna humoru i dystansu do siebie, a jednocześnie posiadająca wiedzę i doświadczenie w kwestiach kulinarnych i historycznych. Wykład miał się skupiać na życiu kawiarnianym, natomiast z powodu panującej wojny w Ukrainie, Pan Robet poświęcił znaczną część czasu dla opisu samych dwóch miast - Lwowa i Czerniowców. Gdy opowiadał o swoich wspomnieniach z tamtych rejonów czuć było, jak wiele dałby, aby móc znów odwiedzić tamte miejsca. Zwracał uwagę na wielokulturowość i wielowyznaniowość tych ukraińskich miast, a także na specyfikę mieszczących się tam kawiarni. Swój wykład zakończył z nadzieją, że za niedługo każdy z nas będzie mógł zobaczyć te wspaniałe miejsca i poznać dzięki nim Ukrainę. ” - Weronika Gurynow.

Wykład Roberta Makłowicza został nagrany i można go odsłuchać na platformie YouTube (kanał Uniwersytetu Warszawskiego) - link: https://youtu.be/uFlrTBUEc-U

Fot. Weronika Gurynow

widownia wykładu Roberta Makłowicza