Czas rozmawiać – wiedza, która łączy

            Rokrocznie w dniu 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS.
Został ustanowiony przez ONZ w 1988 roku. Liczne kampanie i akcje odbywające się w tym czasie mają upowszechniać wiedzę o wirusie i chorobie. Ważnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest szerzenie wiedzy o profilaktyce choroby, gdyż  niestety, wiele osób wciąż myśli, że HIV i AIDS ich nie dotyczy. W związku z tym faktem, zostały przeprowadzone w naszym Internacie warsztaty z zakresu profilaktyki zakażenia HIV i AIDS  przez przedstawicieli Społecznego Komitetu ds. AIDS.  Podczas spotkania prowadzący podzielili się  z nami swoją wiedzą  na temat czynników niosących ryzyko zakażenia, sposobami  diagnozy oraz   metodami leczenia.  Poruszone zostało też zagadnienie epidemiologii HIV/AIDS, gdyż  mimo niespotykanego dotychczas w historii medycyny postępu, jaki dokonał się w zakresie terapii zakażenia HIV i AIDS, a także mimo ustalenia dróg przenoszenia wirusa i skutecznych metod profilaktycznych, nadal notuje się coraz więcej nowych zakażeń.

Odsłony: 41

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II

            Pomoc drogiemu człowiekowi, propagowanie idei humanitaryzmu, to tylko jedne z kierunków działań, jakie podejmuje Polski Czerwony Krzyż. Każdy z nas jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale też za drugiego człowieka. W zmieniającym się, technokratycznym świecie, warto promować wartości  właśnie te uniwersalne. Współczesny młody człowiek w okresie dorastania potrzebuje pozytywnych wzorców, samorealizacji, dysponuje potencjałem pomysłów i energii. Działalność PCK wpisuje się doskonale w możliwości rozwojowe uczniów i daje im szansę, aby mogli poznać i zmieniać świat w sposób świadomy i odpowiedzialny, ale też a radością i satysfakcją, którą daje pomoc drugiemu człowiekowi.

            Dlatego też, rokrocznie do naszego Internatu zapraszamy przedstawicieli PCK, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami.  Nasi wyjątkowi goście – Instruktorzy Centrum Szkoleniowego Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża zapoznali  nas z zasadami postępowania z osobą poszkodowaną na okoliczność utraty przytomności oraz ewakuacji z miejsca wypadku, część teoretyczną ubogaciły ćwiczenia praktyczne z zakresu pierwszej pomocy tj. resuscytacja krążeniowo – oddechowa. Pamiętajmy – naszą siła jest moc bezinteresownego pomagania innym. Budujmy razem społeczeństwo ludzi odpowiedzialnych!

Odsłony: 39

Nasze sprawy  kobiece – nie zapomnij o swoim zdrowiu

W kulturze współczesnej rola kobiety i jej pozycja społeczna zdaje się mieć ambiwalentny charakter. Z jednej strony wiele kobiet zajmuje poczesne miejsce w życiu społeczno — politycznym (coraz więcej pań na świecie obejmuje stanowiska prezydenta, premiera, ministra, dyrektora itp.), z drugiej jednak strony co jakiś czas słyszymy o dramacie kobiet traktowanych niemal jako towar ogólnoświatowego rynku promocji i konsumpcjonistycznego stylu życia. Kobieta doby XXI wieku -  to kobieta robiąca karierę, której priorytetem jest doskonała figura, garderoba bogata w najnowsze kolekcje.

Tak naprawdę współczesny świat stopniowo redukuje ze świadomości kobiet delikatność, subtelność, empatię, wrażliwość,  czy samoświadomość w zakresie troski o dar zdrowia. Internat ZSG jest wierny wartościom, które w sposób jednoznaczny otwierają człowieka na poznanie tego co dobre i mądre. Jedną z takich wartości jest troska o zdrowie, która pozwala nam poznać prawdę o nas samych.

Odsłony: 56

Jakże  nie pisać wierszy

Jakże nie płonąć w podzięce,

Za dar najpiękniejszy, za Serce

Uczenie  i wychowanie ucznia przez nauczyciela - wychowawcę  to przygoda na całe życie. To niekończąca się wyprawa badawcza, której celem jest zrozumienie. Każdy jej uczestnik musi nieustannie analizować i doskonalić swoje metody uczenia się i myślenia, by mieć pełną świadomość, jak te procesy przebiegają. Wychowanie i edukacja to wspieranie pełnego rozwoju osoby i  musi mieć charakter perspektywiczny. Internat, szkoła ma prowadzić podmiot edukacyjny drogą samorozwoju, przy zachowaniu tożsamości narodowej. Etos nauczyciela - wychowawcy budują: jedność przekonań, słów i życia, prawość etyczna, postawa racjonalna, otwarta na prawdę i argumenty. Liczy się także twórcza i innowacyjna praca, troska o każdego ucznia i o społeczność szkolną.
Nauczyciel  - wychowawca musi być niejako przewodnikiem po polskiej kulturze, historii i tradycji. Jego etos jest ustawicznie weryfikowany przez środowisko, w którym żyje i pracuje.

Z okazji święta edukacji narodowej mogłyśmy złożyć wyrazy wdzięczności i uznania za trud pracy opiekuńczo–wychowawcze, za wielką cierpliwość, wyrozumiałość -  naszym nauczycielom – wychowawco, którzy są naszymi mistrzami – w drodze ku dorosłości.

Odsłony: 45


Choć jesienne słoty tuż, tuż przed nami, a tęsknoty za wakacjami nie ostudził nawet pierwszy dzwonek lekcyjny… by móc ten nowy rok szkolny rozpocząć na wesoło, KOŁO TEATRALNE INTERNATU „METANOIA” tej jesieni postanowiło spełnić marzenia naszych milusińskich i zaprezentowało nowy repertuar. Tym razem przygotowane zostały dwuaktowe  inscenizacje bajek: „CZERWONY KAPTUREK”, „KRÓLEWNA ŚNIEŻKA”. Kunszt gry aktorskiej został nagrodzony aplauzem oraz przygotowanymi na tę okoliczność przez małych widzów pięknymi laurkami. Po spektaklu publiczność spotkała się z aktorkami za kulisami, ciesząc się spotkaniem z bajkowymi postaciami. Gratulacje i wyrazy uznania grupie teatralnej złożyła Dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym Domu Dziecka Nr 15 im. ks. G. P. Baudouina przy ul. Nowogrodzkiej 75 w Warszawie oraz  rodzice i nauczyciele Przedszkola nr 31 im. Zdzisława Witwickiego przy ul. Kruczej 19 w Warszawie.

Tej jesieni każda z nas na pewno nie zapomni  !

Odsłony: 129


Rokrocznie w wielkim stylu, z pełnym rozmachem jak nakazuje tradycja Internatu ZSG odbywa się ceremonia pasowania uczennic klas pierwszych i przyjęcia  w poczet  Wychowanek Internatu ZSG. Uroczystość ta, stanowi wyjątkową okazję do spotkania się wielu podobnych sobie osób, w tym samym miejscu i czasie, które muszą udowodnić swoją odwagę, siłę i niebywałe umiejętności w przygotowanych przez starsze koleżanki konkurencjach.

 O najwyższy poziom artystyczny tego wielkiego wydarzenia kulturalnego, jak zwykle  zadbało Koło Teatralne Internatu, które jako sprawdzona marka, gwarantuje najwyższą jakość energii, dobrych emocji i doznań estetycznych.

Odsłony: 211
My Internatki tak mamy, iż zawsze badamy każdą dziedzinę ludzkiego życia. Tym razem „pod lupę” naszych zainteresowań został wzięty taniec. A inspiracja ku tej formie twórczości był obchodzony początkiem maja Międzynarodowy Dzień Tańca. Dlatego też postanowiłyśmy zawitać z wizytą w Warszawskiej Szkole Baletowej, która powstała na początku XIX wieku i jest jedną z najstarszych w Europie. Do wybuchu II wojny światowej działała w ramach Teatru Wielkiego. Podczas wizyty mogłyśmy zobaczyć jak adepci i adeptki tej placówki, doskonalą swój talent, poznając tradycje i tajniki sztuki baletowej, przyczyniając się do rozwoju polskiego baletu. Początek  sukcesów tancerzy baletu polskiego oraz ich wkład w sztukę baletową Europy datowany jest na wiek XVIII.

 Balet polski powstał dzięki królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Z jego inicjatywy stały zespół baletowy złożony z zagranicznych tancerzy działał już od 1765 roku w warszawskim teatrze publicznym, zwanym Operą Saską, a w 1785 roku powstał pierwszy polski zespół, tzw. Tancerze Narodowi Jego Królewskiej Mości. Należy pamiętać, iż świetność baletu polskiego zawdzięczamy takiemu pedagogowi – patriocie jak: Roman Turczynowicz. W czasach nam współczesnych warto, a nawet trzeba rozwijać swoje talenty i pamiętać, iż w tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści.

Odsłony: 461

Pożegnanie absolwentek Internatu ZSGNiezwykłe wydarzenie kulturalno – artystyczne zapisało się w historii Internatu 24.04.2018r. Pożegnanie absolwentek - stanowiło okoliczność doniosłego eventu, który swoim występem uświetniły zaprzyjaźnione gwiazdy polskiej sceny muzycznej : Natalia Rudnicka – jako Michał Szpak, Marysia Łączyńska – jako Anna Popowska, Weronika Wargocka – jako Sławomir oraz Martyna Cegiełka – jako Sarsa. Ta ostania solistka została doceniona przez samą wokalistkę Panią Martę Markiewicz – pseudonim artystyczny Sarsa, która wyraziła uznanie dla naszej koleżanki z Internatu za brawurowe wykonanie jej autorskiej kompozycji „Naucz mnie”. Oczywiście całe wydarzenie relacjonowała na żywo, jak zwykle hot newsowa stacja TI- telewizja Internat. Mocy wzruszeń tego dnia nie było końca, najbardziej jednak poruszające były słowa pożegnania skierowane do absolwentek przez Panią Kierownik, która wręczając wyróżnienia i nagrody, życzyła absolwentkom by pamiętały, jak mawiał nasz Święty Jan Paweł II – „ … przyszłość zaczyna się dzisiaj nie jutro. Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi…”.

Odsłony: 491

W dostojnym Zamku Ostrogskich, tuż nad brzegiem Wisły znajduje się Muzeum Chopina, będące dowodem  na to, że tradycja i technologia mogą razem "stworzyć kulturę jutra".
W muzeum tym dotyka się wszystkiego i przeżywa się doświadczenia sensoryczne, jakich nigdy wcześniej się nie doznało. Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zostały zaprezentowane ekspozycje dotyczące życia i twórczości wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający może sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. Największe wrażenie robią podziemia. Surowa cegła XVII-wiecznych ścian świetnie kontrastuje ze szkłem, z którego zbudowano przejścia i schody.  Choć każde pomieszczenie zaskakuje w inny sposób. Należy wspomnieć, iż niezwykłość tego wyjątkowego miejsca doceniła w marcu 2010 roku, osobiście ówczesna księżna Kornwalii  - Camilla Parker Bowles. Jak widać my wychowanki Internatu ZSG bywamy tylko w miejscach, gdzie  koronowane głowy najchętniej przebywają.

Odsłony: 366

„Atmosferę miejsca budują ludzie, tam gdzie jest przyjaźń – można zdobywać szczyty gór!”

Rokrocznie w naszych progach podejmowane są przyszłe adeptki, które niebawem wkroczą w etap edukacji ponadgimnazjalnej. Ten wyjątkowy czas, kiedy witamy nasze przyszłe koleżanki i pokazujemy im jak mieszkamy i żyjemy na co dzień - jest dla nas czasem bardzo wyjątkowym. Oprócz nowych przyjaźni, możemy też pochwalić się pięknie lśniącymi wnętrzami naszego Internatu - przyjaznymi i przestronnymi świetlicami z TV, przyjaźnie zaaranżowanymi pokojami z pełnym dostępem do mediów, w tym Wi-FI, kompleksowo wyposażoną kuchnią, bogatym księgozbiorem, który swymi nowościami zaprasza do lektury.

Odsłony: 453

Galeria

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły