Kontakt

Internat Zespołu Szkół Gastronomicznych w Warszawie, ul. Poznańska 6/8 V piętro w budynku szkoły (domofon nr 13)

telefon: (0-22) 628-90-33, e-mail: internat.zsg(at)tlen.pl  GODZINY OTWARCIA:  całodobowo – 24h

Rosnące znaczenie nauki i technologii – to nie tylko temat akademicki, czy szkolny, to także przestrzeń do tego by poszerzać własną wiedzę i zainteresowania. Tylko edukacja oparta na doświadczeniu wyzwala w człowieku kreatywność, innowacyjność, otwiera go na nowe doświadczenia.

Zatem gwarantem sukcesu edukacyjnego jest edukacja w praktyce. Miejscem do tego procesu jest znane w całej Europie, ale także na świecie Centrum Nauki Kopernik, które tak jak w krajach Basenu Morza Śródziemnego, Azji, czy Ameryki Południowej zaprasza młodzież do dialogu z nauką.

Przyszłość należy do ludzi twórczych, odważnych i odpowiedzialnych, a nie tych, którzy postępują zgodnie z instrukcją i działają na komendę. Podczas wizyty w CNK brałyśmy udział w eksperymentach fizycznych, obserwowałyśmy zjawiska przyrodnicze w laboratoriach, współtworzyłyśmy utwory muzyczne, sprawdzałyśmy eksperymenty chemiczne. Te i inne działania wzmocniły w nas przekonanie, iż uczenie myślenia (logicznego, krytycznego, alternatywnego, analitycznego, innowacyjnego…) warto uczynić priorytetem w każdej edukacji przedmiotowej!

Odsłony: 80
Od kilku lat naszą myślą – inspiracją do działania jest – niesienie pomocy jednostce ludzkiej, tej wykluczonej zapomnianej, do której „los lub fortuna” nie śle uśmiechu.
Tymi osobami, w potrzebie to bezdomni, którzy będąc nieuleczalnie chorzy, przebywają w hospicjum licząc na to, że może ktoś o nich pamięta, może obdarzy drobiazgiem myśli, perłą uśmiechu lub wesprze  w innej formie. . .

 By móc złagodzić skutki choroby (przewlekły ból, osłabienie, odleżyny, utratę sprawności) Młodzieżowa Rada Internatu wraz z nauczycielami – wychowawcami pod kierunkiem Pani Kierownik B. Jurkowskiej przeprowadziła zbiórkę środków opatrunkowych, odzieży i obuwia. Tym samym, na przednówku wiosny udałyśmy się do Mokotowskiego Hospicjum Św. Krzyża dla bezdomnych przy ul. Magazynowej 14, by móc przekazać zebrane rzeczy oraz zatopić się choć przez chwilę w przestrzeń refleksji - tempus fugit, aeternitas manet!

Odsłony: 68

Humanitaryzm – oznacza, że ludzkie cierpienie zawsze musi spotkać się z ludzką odpowiedzialnością!

Współczesne czasy niosą ze sobą ogromny postęp naukowy, technologiczny.
Można powiedzieć prawie z pełną odpowiedzialnością, iż wiek XXI to czas dobrobytu.
Tu w Polsce, kolejne lata możemy doświadczać pokoju i niejednokrotnie ten dobrostan przesłania naszą uwagę,  o tym, iż w świecie oprócz   doświadczania dóbr  takich, jak: sztuka, kultura, moda, film, czy teatr  -  są także takie  zapomniane zakątki świata, w których rozgrywają się dramaty nie jednostek, a całych populacji ludzkich.

 Na szczęście są jeszcze ludzie, w których „bije prawdziwe serce” – zrzesza ich wyjątkowa organizacja to – POLSKA AKCJA HUMANITARNA, która w Polsce działa już od 25 lat. PAH zajmuje  się potrzebami człowieka doświadczającego  braku pomocy np.  w SYRII – organizuje paczki z żywnością , czystą wodę, czy dach nad głową, w SOMALII, SUDANIE POŁUDNIOWYM – buduje studnie i pompy wodne. Spotkanie z przedstawicielami PAH w naszym Internacie, uświadomiło nam, jak ważna jest odpowiedzialność nie tylko za własny los, ale także za ubogich i wykluczonych. Jesteśmy zobowiązani do ratowania życia ludzkiego!

Odsłony: 58
W tym roku szkolnym, w naszym Internacie  odbyła się inauguracja I edycji  Programu „AKTYWNA I TWÓRCZA”. Celem programu jest promocja wśród wychowanek Internatu zasady KALOKAGATIA – z j. grec. „Piękny i Dobry” – czyli szukamy i doceniamy te wychowanki, które dbają o swój, jak i koleżanek samorozwój, a także są aktywne zarówno poprzez  twórczy udział w życiu społeczności Internatu, jak też poszukują w organizowanych na terenie placówki zajęciach inspiracji do poszerzania horyzontów poznawczych, a przez to potrafią wdrażać innowacyjne pomysły mające na celu promocję wartości: dobra, sprawiedliwości i piękna w naszym Internacie.

Choć to pierwsza edycja programu, to jednak pomimo innowacyjnego charakteru, spotkała się z dużym zainteresowaniem wszystkich wychowanek.
Liczymy, że inicjatywa ta będzie kontynuowana w następnych latach!

Odsłony: 85
Wigilijna noc, rozjaśniona wewnętrznym światłem mocy Bożego Narodzenia przybliża nam „betlejemska tajemnicę”. Rokrocznie pełne nadziei, radości czekamy na spotkanie z Bożą Dzieciną, której narodzenie daje pokój, optymizm na nadchodzącą codzienność dni i miesięcy Nowego Roku. Naszą   Wieczerzę  w tym roku uświetnili goście:
 Pani Dyrektor Marzena Cieślak, a także kadra administracyjna p. M. Klim - Haddad,p. W. Iwanek.

Artystyczną oprawę na ten niezwykły czas przygotowało jak zwykle Koło Teatralne Internatu „Metanoia”, które w sztuce pt „Panie uczyń nas szczęśliwymi”, przedstawiło dwa odmienne oblicza rzeczywistości. Z jednej strony widzieliśmy ucywilizowany świat, z drugiej – niesforną rodzinę. Pod wpływem betlejemskiego wydarzenia nastąpiła wewnętrzna metamorfoza ich życia. Bohaterowie zamienili swoje ozięble serca i potrafili przyjąć „Maleńka Miłość”, tym samym jednocząc się wokół symbolu wspólnotowości, jakim jest wigilijny stół.
 Całość artystycznego wydarzenia uzupełniały najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu naszego zespołu Muzy Oceanu.
Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia noworoczne, a zgodnie z tradycją po wieczerzy wraz z panią Kierownik zawitał do nas Święty Mikołaj.

Boże Narodzenie kojarzy się z radością, rodzinną atmosferą pełną pokoju i wzajemnej życzliwości. Taka właśnie była nasza Wigilia w Internacie.

Odsłony: 188
Tradycja przygotowywania okolicznościowych kart świątecznych ulega już od kilku lat zanikowi. My postanowiłyśmy udowodnić, iż tradycja wysyłania kartek świątecznych
jest wciąż żywa, bo  przecież taka kartka okolicznościowa wykonana od serca, z życzeniami które kierujemy do tych osób, o których być może w tym roku nikt nie pamięta lub ktoś zapomniał, jest najbardziej szlachetnym i bezinteresownym wyrazem pamięci i szacunku
do drugiej osoby. Czasami wystarczy drobny gest by sprawić komuś wielką radość.
Nasz Internat  ma bogate tradycje jeśli chodzi o działalność na rzecz innych.

W tym roku zaangażowałyśmy  się w projekt „Świąteczna kartka”. Z wielkim oddaniem przystąpiłyśmy do działania. Nasze prace charakteryzowała duża różnorodność artystyczna, ale wszystkie powstawały z tą samą myślą: by sprawić innym radość ! Mamy nadzieję, że sprawią one tym, którym je ofiarujemy niezapomniane święta. Wszystkie prace przekazałyśmy na ręce Caritas Polska. Wierzymy, że będzie to początek bardzo owocnej współpracy.

Odsłony: 166

Recepta na szczęście
Statystycznie zima, to czas w którym każdy  z nas budzi się duch malkontenta.
Nie wiedzieć czemu zaczynamy się właśnie wówczas koncentrować na tym, co się nam nie udało.
A przecież warto zadbać o swoje zdrowie i codzienny dobrostan, szczególnie gdy za oknem szaruga zimowa.  Gwarantem dobrego samopoczucia, jak pokazują badania jest – pozytywne myślenie. Ono właśnie odpowiada za rozwój pozytywnych emocji, który służy  poprawie zdrowia fizycznego,  a także sprzyja wzrostowi średniej długości życia, poprawie percepcji i zdolności myślenia.

 Zwiększa też odporność na stresy!

Jak zatem pozytywnie myśleć? Otóż psychologia pozytywnego myślenia sformułowała kilka podstawowych zasad, które pomogą nam częściej odnosić sukcesy w życiu szkolnym i osobistym:

1.    Poznaj swoje mocne strony
2.    Skoncentruj się na chwili obecnej
3.    Staraj się wyrabiać w sobie otwarte i krytyczne myślenie
4.    Bądź optymistką
I najważniejsze, trzeba nauczyć się cieszyć małymi rzeczami! Ciesząc się małymi rzeczami nastawiamy nasz umysł na szukanie dobra, a to już pierwszy krok w kierunku optymistycznego podejścia do życia.

Odsłony: 171
 Już w powietrzu unosi się lekki podmuch wiatru zimowego, który nasze twórcze umysły zainspirował do spędzenia wolnych chwil w towarzystwie „sztuki wysokiej”. Tym razem zimowy sezon ze sztuką rozpoczęłyśmy od wizyty w Teatrze Wielkim, w którym prezentowane  było wybitne dzieło Piotra Czajkowskiego „Jezioro Łabędzie” w wykonaniu artystów Baletu Polskiego. Ta klasyczna sztuka, tym razem pozyskała nową oprawę muzyczną poprzez libretto  autorstwa Pawła Chynowskiego. Tego właśnie wieczoru mogłyśmy się przenieść w zaczarowany świat marzeń i fantazji, w którym można spotkać prawdziwą miłość. Finezyjne układy taneczne, doskonała choreografia i piękna muzyka – to niezbędniki, które przydały zjawiskowości tej niezwykłej historii. Z całą pewnością cała nasza grupa koneserek sztuki została wprawiona w dokonały nastrój.
Odsłony: 306

… a wróżka dmucha w szklaną kulę (…) przede mną sława, wielka zabawa…
W ten andrzejkowy wieczór, wszystkie marzyłyśmy by wróżka obwieściła nam jakąś pomyślną wróżbę…
Sygnałem inicjującym rozpoczęcie wieczoru wróżb, była wizyta tajemniczego medium, oraz kilku wróżek, które jako mistrzowie ceremoniału miały za zadanie przybliżyć nam przyszłość. Ten wieczór pełen był emocji, zarówno tych radosnych, jak i tych mniej optymistycznych, gdyż z kuluarów dobiegały od czasu do czasu małe szlochy – zapewne na okoliczność poznania przyszłości, która najradośniej nie zapowiadała wymarzonego księcia z bajki. Z naszych badań, które przeprowadzałyśmy tego wieczoru, wynika, iż 2 /3 internatek wyjdzie za mąż, 1 / 3 zrobi karierę  w showbiznesie w kraju lub w Hollywood …

Cóż, chciałoby się na kartach kroniki podzielić jeszcze innymi ciekawostkami z tego fascynującego wieczoru, jedno jest pewne, iż nasi magowie tylko upewnili nas, iż siłą Internatu jest to, że: Jesteśmy, piękne, mądre i szlachetne! Cóż, ta ostania wróżba jest nam całkiem dobrze znana, gdyż my o tym fakcie wiemy najlepiej !

Odsłony: 254

Naszą tradycją  już od kilku lat, jest edukacja poprzez działanie. Dlatego też, rokrocznie staramy się zachować w pamięci trwałość śladów historycznych, poprzez wizyty w miejscach ważnych dla każdego Polaka. Tym razem lekcję historii odbyłyśmy w Łazienkach Królewskich. Miejsce to owiane legendą wydarzeń, stanowi doskonałą przestrzeń kontemplacji sztuki doby XVIII wieku. Podczas wizyty odkryłyśmy  magię zabytkowych ogrodów, poznałyśmy  Pałac na Wyspie z Królewską Kolekcją Obrazów,  a także zajrzałyśmy  do Galerii Rzeźby i za kulisy Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii. Wizyta ta umocniła nas w przekonaniu, które było bliskie królowi Stanisławowi  Augustowi, że dzięki edukacji i kontaktowi z pięknem ludzie stają się lepsi, a społeczeństwa bardziej racjonalne.

Odsłony: 394

Galeria

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły