Rokrocznie w wielkim stylu, z pełnym rozmachem jak nakazuje tradycja Internatu ZSG odbywa się ceremonia pasowania uczennic klas pierwszych i przyjęcia  w poczet  Wychowanek Internatu ZSG. Uroczystość ta, stanowi wyjątkową okazję do spotkania się wielu podobnych sobie osób, w tym samym miejscu i czasie, które muszą udowodnić swoją odwagę, siłę i niebywałe umiejętności w przygotowanych przez starsze koleżanki konkurencjach.

 O najwyższy poziom artystyczny tego wielkiego wydarzenia kulturalnego, jak zwykle  zadbało Koło Teatralne Internatu, które jako sprawdzona marka, gwarantuje najwyższą jakość energii, dobrych emocji i doznań estetycznych.

Odsłony: 11
My Internatki tak mamy, iż zawsze badamy każdą dziedzinę ludzkiego życia. Tym razem „pod lupę” naszych zainteresowań został wzięty taniec. A inspiracja ku tej formie twórczości był obchodzony początkiem maja Międzynarodowy Dzień Tańca. Dlatego też postanowiłyśmy zawitać z wizytą w Warszawskiej Szkole Baletowej, która powstała na początku XIX wieku i jest jedną z najstarszych w Europie. Do wybuchu II wojny światowej działała w ramach Teatru Wielkiego. Podczas wizyty mogłyśmy zobaczyć jak adepci i adeptki tej placówki, doskonalą swój talent, poznając tradycje i tajniki sztuki baletowej, przyczyniając się do rozwoju polskiego baletu. Początek  sukcesów tancerzy baletu polskiego oraz ich wkład w sztukę baletową Europy datowany jest na wiek XVIII.

 Balet polski powstał dzięki królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Z jego inicjatywy stały zespół baletowy złożony z zagranicznych tancerzy działał już od 1765 roku w warszawskim teatrze publicznym, zwanym Operą Saską, a w 1785 roku powstał pierwszy polski zespół, tzw. Tancerze Narodowi Jego Królewskiej Mości. Należy pamiętać, iż świetność baletu polskiego zawdzięczamy takiemu pedagogowi – patriocie jak: Roman Turczynowicz. W czasach nam współczesnych warto, a nawet trzeba rozwijać swoje talenty i pamiętać, iż w tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści.

Odsłony: 290

Pożegnanie absolwentek Internatu ZSGNiezwykłe wydarzenie kulturalno – artystyczne zapisało się w historii Internatu 24.04.2018r. Pożegnanie absolwentek - stanowiło okoliczność doniosłego eventu, który swoim występem uświetniły zaprzyjaźnione gwiazdy polskiej sceny muzycznej : Natalia Rudnicka – jako Michał Szpak, Marysia Łączyńska – jako Anna Popowska, Weronika Wargocka – jako Sławomir oraz Martyna Cegiełka – jako Sarsa. Ta ostania solistka została doceniona przez samą wokalistkę Panią Martę Markiewicz – pseudonim artystyczny Sarsa, która wyraziła uznanie dla naszej koleżanki z Internatu za brawurowe wykonanie jej autorskiej kompozycji „Naucz mnie”. Oczywiście całe wydarzenie relacjonowała na żywo, jak zwykle hot newsowa stacja TI- telewizja Internat. Mocy wzruszeń tego dnia nie było końca, najbardziej jednak poruszające były słowa pożegnania skierowane do absolwentek przez Panią Kierownik, która wręczając wyróżnienia i nagrody, życzyła absolwentkom by pamiętały, jak mawiał nasz Święty Jan Paweł II – „ … przyszłość zaczyna się dzisiaj nie jutro. Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi…”.

Odsłony: 311

W dostojnym Zamku Ostrogskich, tuż nad brzegiem Wisły znajduje się Muzeum Chopina, będące dowodem  na to, że tradycja i technologia mogą razem "stworzyć kulturę jutra".
W muzeum tym dotyka się wszystkiego i przeżywa się doświadczenia sensoryczne, jakich nigdy wcześniej się nie doznało. Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zostały zaprezentowane ekspozycje dotyczące życia i twórczości wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający może sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. Największe wrażenie robią podziemia. Surowa cegła XVII-wiecznych ścian świetnie kontrastuje ze szkłem, z którego zbudowano przejścia i schody.  Choć każde pomieszczenie zaskakuje w inny sposób. Należy wspomnieć, iż niezwykłość tego wyjątkowego miejsca doceniła w marcu 2010 roku, osobiście ówczesna księżna Kornwalii  - Camilla Parker Bowles. Jak widać my wychowanki Internatu ZSG bywamy tylko w miejscach, gdzie  koronowane głowy najchętniej przebywają.

Odsłony: 256

„Atmosferę miejsca budują ludzie, tam gdzie jest przyjaźń – można zdobywać szczyty gór!”

Rokrocznie w naszych progach podejmowane są przyszłe adeptki, które niebawem wkroczą w etap edukacji ponadgimnazjalnej. Ten wyjątkowy czas, kiedy witamy nasze przyszłe koleżanki i pokazujemy im jak mieszkamy i żyjemy na co dzień - jest dla nas czasem bardzo wyjątkowym. Oprócz nowych przyjaźni, możemy też pochwalić się pięknie lśniącymi wnętrzami naszego Internatu - przyjaznymi i przestronnymi świetlicami z TV, przyjaźnie zaaranżowanymi pokojami z pełnym dostępem do mediów, w tym Wi-FI, kompleksowo wyposażoną kuchnią, bogatym księgozbiorem, który swymi nowościami zaprasza do lektury.

Odsłony: 317

Radosne Alleluja

Cywilizacja Łacińska – to nasza tradycja, wartości. Bieżący rok kalendarzowy 2018 AD to doskonała okazja, aby w sposób szczególny, bo w 100 lecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, po latach zniewolenia, spojrzeć na Misterium Męki Pańskiej – jako przesłanie dla wszystkich narodów Europy, iż tylko przez dobro prowadzi droga do wolności, do pokonania zła.

W atmosferze radosnej refleksji, rokrocznie spotykamy się na Wieczorze Poezji Pasyjnej, by wspólnie zaczerpnąć sił, wiary i nadziei, która płynie ze „Strumienia Miłości -  Zmartwychwstałego Chrystusa” – Alleluja!

Odsłony: 282

Rosnące znaczenie nauki i technologii – to nie tylko temat akademicki, czy szkolny, to także przestrzeń do tego by poszerzać własną wiedzę i zainteresowania. Tylko edukacja oparta na doświadczeniu wyzwala w człowieku kreatywność, innowacyjność, otwiera go na nowe doświadczenia.

Zatem gwarantem sukcesu edukacyjnego jest edukacja w praktyce. Miejscem do tego procesu jest znane w całej Europie, ale także na świecie Centrum Nauki Kopernik, które tak jak w krajach Basenu Morza Śródziemnego, Azji, czy Ameryki Południowej zaprasza młodzież do dialogu z nauką.

Przyszłość należy do ludzi twórczych, odważnych i odpowiedzialnych, a nie tych, którzy postępują zgodnie z instrukcją i działają na komendę. Podczas wizyty w CNK brałyśmy udział w eksperymentach fizycznych, obserwowałyśmy zjawiska przyrodnicze w laboratoriach, współtworzyłyśmy utwory muzyczne, sprawdzałyśmy eksperymenty chemiczne. Te i inne działania wzmocniły w nas przekonanie, iż uczenie myślenia (logicznego, krytycznego, alternatywnego, analitycznego, innowacyjnego…) warto uczynić priorytetem w każdej edukacji przedmiotowej!

Odsłony: 455
Od kilku lat naszą myślą – inspiracją do działania jest – niesienie pomocy jednostce ludzkiej, tej wykluczonej zapomnianej, do której „los lub fortuna” nie śle uśmiechu.
Tymi osobami, w potrzebie to bezdomni, którzy będąc nieuleczalnie chorzy, przebywają w hospicjum licząc na to, że może ktoś o nich pamięta, może obdarzy drobiazgiem myśli, perłą uśmiechu lub wesprze  w innej formie. . .

 By móc złagodzić skutki choroby (przewlekły ból, osłabienie, odleżyny, utratę sprawności) Młodzieżowa Rada Internatu wraz z nauczycielami – wychowawcami pod kierunkiem Pani Kierownik B. Jurkowskiej przeprowadziła zbiórkę środków opatrunkowych, odzieży i obuwia. Tym samym, na przednówku wiosny udałyśmy się do Mokotowskiego Hospicjum Św. Krzyża dla bezdomnych przy ul. Magazynowej 14, by móc przekazać zebrane rzeczy oraz zatopić się choć przez chwilę w przestrzeń refleksji - tempus fugit, aeternitas manet!

Odsłony: 377

Humanitaryzm – oznacza, że ludzkie cierpienie zawsze musi spotkać się z ludzką odpowiedzialnością!

Współczesne czasy niosą ze sobą ogromny postęp naukowy, technologiczny.
Można powiedzieć prawie z pełną odpowiedzialnością, iż wiek XXI to czas dobrobytu.
Tu w Polsce, kolejne lata możemy doświadczać pokoju i niejednokrotnie ten dobrostan przesłania naszą uwagę,  o tym, iż w świecie oprócz   doświadczania dóbr  takich, jak: sztuka, kultura, moda, film, czy teatr  -  są także takie  zapomniane zakątki świata, w których rozgrywają się dramaty nie jednostek, a całych populacji ludzkich.

 Na szczęście są jeszcze ludzie, w których „bije prawdziwe serce” – zrzesza ich wyjątkowa organizacja to – POLSKA AKCJA HUMANITARNA, która w Polsce działa już od 25 lat. PAH zajmuje  się potrzebami człowieka doświadczającego  braku pomocy np.  w SYRII – organizuje paczki z żywnością , czystą wodę, czy dach nad głową, w SOMALII, SUDANIE POŁUDNIOWYM – buduje studnie i pompy wodne. Spotkanie z przedstawicielami PAH w naszym Internacie, uświadomiło nam, jak ważna jest odpowiedzialność nie tylko za własny los, ale także za ubogich i wykluczonych. Jesteśmy zobowiązani do ratowania życia ludzkiego!

Odsłony: 443
W tym roku szkolnym, w naszym Internacie  odbyła się inauguracja I edycji  Programu „AKTYWNA I TWÓRCZA”. Celem programu jest promocja wśród wychowanek Internatu zasady KALOKAGATIA – z j. grec. „Piękny i Dobry” – czyli szukamy i doceniamy te wychowanki, które dbają o swój, jak i koleżanek samorozwój, a także są aktywne zarówno poprzez  twórczy udział w życiu społeczności Internatu, jak też poszukują w organizowanych na terenie placówki zajęciach inspiracji do poszerzania horyzontów poznawczych, a przez to potrafią wdrażać innowacyjne pomysły mające na celu promocję wartości: dobra, sprawiedliwości i piękna w naszym Internacie.

Choć to pierwsza edycja programu, to jednak pomimo innowacyjnego charakteru, spotkała się z dużym zainteresowaniem wszystkich wychowanek.
Liczymy, że inicjatywa ta będzie kontynuowana w następnych latach!

Odsłony: 382

Galeria

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły