Dnia 17. listopada varsavianistyczna grupa projektowa z klasy III c t wraz z panią Ewą Bielak wybrała się na zwiedzanie obiektów Muzeum Warszawy, znajdującego się na Rynku Starego Miasta. W muzeum znajduje się ponad 7000 muzealiów. Są to wyłącznie oryginały: rzeczy codzienne i odświętne, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe, pamiątki po ludziach i wydarzeniach. Zostały one podzielone na 21. gabinetów tematycznych m.in. Gabinet Archeologiczny, Gabinet Pomników Warszawskich, Gabinet Portretów. Podczas zwiedzania mieliśmy również możliwość poznania historii i zmieniającej się przestrzeni samej Warszawy. Dowiedzieliśmy się, czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój, kim są jej mieszkanki i mieszkańcy, skąd się wzięli, jak zmieniały się ich warunki życia. Wszystkie te informacje zostały zebrane w kompendium wiedzy, dzięki któremu mamy możliwość uchwycenia specyfiki stolicy. Muzeum zadbało również o stronę wizualną – wykresy, mapy oraz ikonografie zostały stworzone w taki sposób, żeby łatwo było odnaleźć się w natłoku danych i nie przejść obok nich obojętnie.

W tym muzeum nie da się nudzić, jest to niezwykły spacer przez epoki historyczne, literackie i artystyczne! Wystawa nie opowiada jednej historii, nie odtwarza wprost dziejów miasta od jego początków do chwili obecnej.

 Podczas spaceru po staromiejskich kamienicach – w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą – każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie. Brak multimediów jest świadomym wyborem. Skupiamy się na rzeczywistych świadkach historii, jakim są „rzeczy”.
Szuflady, które zastosowaliśmy pozwalają na estetyczne umieszczenie informacji. (Zespół Muzeum Warszawy)."

Bartek Sobolewski, III c

Poniżej relacja fotograficzna