W dniu 29 października 2018 roku w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Jubileuszowa, XX Sesja patriotyczno-kulturowa pt. „Drogi Warszawy do niepodległości”. Sesja była poświęcona pojęciu wolności, honoru i tradycji i wpisywała się w rocznicowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tytuł sesji oraz wykładu wygłoszonego przez młodzież Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego „A to Polska właśnie”, tradycyjnie nawiązywał do słów - przesłania „Pozostańmy wierni temu dziedzictwu!”

Sesję oraz wystawę tematyczną przygotowało Centrum Edukacji Varsavianistyczno-Artystycznej im. Marii Szypowskiej ZSG oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w porozumieniu z rodziną Marii Szypowskiej, działaczami -varsavianistami i nauczycielami szkół warszawskich. W sesji uczestniczyli przedstawiciele władz m. st.  Warszawy: Burmistrz Dzielnicy Warszawa-Śródmieście - Krzysztof Czubaszek, przedstawicielka Biura Edukacji - Katarzyna Starzyk, dyrektor ZSG - Marzena Cieślak, prezes honorowa TPW - Marzena GrochowskaRenata Marut - członek zarządu TPW, Regina Lubelska - przedstawiciel Zamku Królewskiego, wicedyrektor ZSG - Elżbieta Fatyga, członkowie TPW, przedstawiciel RSM Praga- Grzegorz Witt, przedstawiciele Rady Osiedla Erazma, nauczyciele-koordynatorzy programu Varsavianistycznych Szkół, historycy sztuki, studenci, uczniowie i goście. 

Po przemówieniach przybyłych Gości rozpoczęła się Sesja Zamkowa. Część artystyczną Sesji Zamkowej zrealizowali uczniowie ZSG, scenariusz części artystycznej i naukowej przygotowała Ewa Skrońc-Bielak, wykorzystując materiały projektowe uczniów, niepublikowane, wspólne prace jej i M. Szypowskiej oraz przeprowadzony z autorką wywiad. Maria Szypowska w trakcie swej 10-letniej współpracy z ZSG została zapamiętana przez młodzież jako historyk sztuki, autorka wielu książek, poetka, literaturoznawca, obrończyni zabytków i dziedzictwa narodowego, osoba kochająca młodzież i Warszawę.

Najbardziej uroczystym i wzruszającym elementem sesji było wystąpienie uczestniczki Powstania Warszawskiego - Wandy Traczyk-Stawskiej, zwanej przez swych kolegów w trakcie II wojny „Pączkiem”, która została zaproszoba przez Prezes TPW, Radną Miasta- Beatę Michalec. Jej wzruszająca i poruszająca opowieść o losach ludności warszawskiej w trakcie okupacji wywołała ogromne i niezwykle silne emocje u słuchających. Panią Stawską - Traczyk widzowie nagrodzili kilkuminutowymi brawami „na stojąco”, a w hołdzie dla jej oddania sprawie narodowej, zaimprowizowany na potrzeby sesji chór Młodego Przyjaciela Warszawy (uczniowie ze SP 322 i TGH nr 1) odśpiewał „Pieśń Armii Krajowej”.

Sesję prowadziły - Ewa Bielak i Renata Marut.

Wystawę przygotowała Biblioteka Szkolna ZSG. W trakcie sesji zostały wykorzystane materiały archiwalne Fundacji Artibus. Sesję archiwizowali nauczyciele: Katarzyna Goliszewska-Szadura i Marcin Rakowicz oraz Koło Dziennikarskie ZSG.

Przybyli Goście oraz Uczniowie serdecznie dziękowali Ewie Skrońc-Bielak za profesjonalne przygotowanie części merytorycznej oraz poprowadzenie uroczystości.

Zaproszenie na Sesję

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wydarzenia