W ramach realizacji projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych szkolne kółko dziennikarskie wybrało się do Muzeum Warszawy, znajdującego się na Rynku Starego Miasta w Warszawie, aby przekazać innym uczniom  wiedzę dotyczącą naszego miasta. Siedziba Muzeum Warszawy przypomina labirynt, ponieważ są to połączone wnętrza wszystkich kamienic północnej strony rynku. Można tam przechodzić przez dawne mieszkania i klatki schodowe.

Całe muzeum składa się… aż z pięciu pięter. W piwnicach znajdują się dane warszawskie, historie dziejów kamienic oraz gabinet archeologiczny. Dane warszawskie są to wykresy, plany i mapy pokazujące Warszawę oraz to jak się zmieniała na przestrzeni lat.

Weryfikują one stereotypy i obiegowe opinie na temat miasta oraz jego mieszkańców. Dzieje kamienic to nic innego niż pokazane zmiany w architekturze kamienic na Rynku Starego miasta. Gabinet Archeologiczny to znalezisko wykopalisk z terenów Warszawy, takich jak fragmenty naczyń ceramicznych, ułamki naczyń szklanych, czy kafle piecowe. Rzeczy przedstawione w tym miejscu są to przedmioty niecodzienne, które przybliżają szczegóły warsztatu pracy, rozrywki i życia intymnego różnych grup mieszkańców Warszawy.
Na parterze znajduje się Gabinet Syren Warszawskich, Gabinet Pomników Warszawskich, Suwenirów, Pocztówek, Detali Architektonicznych, Gabinet Planów i Map Warszawy. W Gabinecie Syren Warszawskich można dowiedzieć się wszystkiego na temat Warszawskiej Syrenki, jej przemian oraz historii. W Gabinecie Pomników Warszawskich można zobaczyć na zdjęciach wszystkie pomniki upamiętniające wybitne osobistości oraz ważne dla miasta i kraju wydarzenia historyczne. W Gabinecie Suwenirów zobaczyć można drobiazgi pokazujące miejsca uważane za godne zapamiętania w Warszawie. W Gabinecie Pocztówek można podziwiać pocztówki z nieistniejącymi już ulicami, placami oraz budowlami Warszawy. W Gabinecie Detali przedstawione są detale reprezentujące trzy epoki polityczne: czasy rządów Wazów, Wettynów i okres Królestwa Polskiego. W ostatnim Gabinecie na tym piętrze, Gabinecie Planów i Map Warszawy, znajduje się obszerna kolekcja kartograficzna zróżnicowana pod względem wartości materialnej, kartometrycznej, informacyjnej oraz artystycznej.

  Pierwsze piętro składa się z trzech gabinetów: Widoków Warszawy, Fotografii oraz Rysunków Architektonicznych. Gabinet Widoków Warszawy ukazuje miasto od strony Wisły oraz jego fragmenty (ulice, place, charakterystyczne budowle), dokumentuje przemiany Warszawy od końca XVI wieku po czasy współczesne. W Gabinecie Fotografii wyróżnione są fotografie dorobku artystycznego trojga wybitnych autorów: Karola Bayera, Sylwestra Brauna oraz Zofii Chomętowskiej. W ostatnim Gabinecie na tym piętrze, Gabinecie Rysunków Architektonicznych, można podziwiać projekty XIX- i XX-wiecznej Warszawy.


Gabinet Sreber i Platerów Warszawskich, Gabinet Portretów, Gabinet Medali, Gabinet Brązów Warszawskich, Gabinet Ubiorów - takie gabinety czekają na Nas na drugim piętrze. W Gabinecie Sreber i Platerów Warszawskich znajdziemy eksponaty pochodzące z 80 warsztatów złotniczych i 11 zakładów platerniczych. W Gabinecie Portretów znajdują się portrety warszawiaków, z urodzenia lub z wyboru, którzy odegrali znaczącą rolę w historii miasta.

 W Gabinecie Medali znajdziemy w układzie chronologicznym ważne dla Warszawy, ale także Polski, wydarzenia oraz zasłużone osoby i instytucje. Obrazują one nie tylko historię medaliarstwa warszawskiego, ale i zaskakującą różnorodność wyrobów tej sztuki, kojarzonej zwykle z okrągłym dwustronnym medalem bitym stemplem. Gabinet Brązów Warszawskich to eksponowane wyroby wielu warszawskich firm, wśród nich przedmioty codziennego użytku i reprezentacyjne, produkowane seryjnie lub wykonywane na indywidualne zamówienie. Gabinet Ubiorów to zbiór ubiorów i akcesoriów pochodzących od początku XVI do końca XX wieku. Są to obiekty unikatowe, jak fragment szat książąt mazowieckich oraz liczne wyroby pracowni i warsztatów związanych z branżą odzieżową.

Na trzecim piętrze znajdziemy Gabinet Ludwika Gocla, Gabinet Opakowań Firm Warszawskich, Gabinet Galanterii Patriotycznej oraz Gabinet Relikwii. W Gabinecie Ludwika Gocla, bibliografa i zbieracza, znajdziemy pamiątki związane z powstaniem listopadowym (1830 - 1831) i Wielką Emigracją. W Gabinecie Opakowań Firm Warszawskich prezentowane są opakowania o rozmaitych formach, wykonane z różnych tworzyw, przeznaczone do produktów firm sławnych oraz tych mniej znanych, różnorodnych branż warszawskiego przemysłu. Najwięcej eksponatów pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego (1918 - 1939). W Gabinecie Galanterii Patriotycznej znajdziemy rzeczy pochodzące z XIX wieku, tematycznie nawiązujące do ruchu niepodległościowego w okresie zaborów oraz pamiątki walki o restytucję niepodległej Polski w latach I wojny światowej (1914 - 1918). W Gabinecie Relikwii znajdziemy pamiątki po ludziach, którzy w różny sposób wpisali się w historię Warszawy.

Czwarte piętro to tylko dwa gabinety: Gabinet Schielów i Gabinet Zegarów Warszawskich. Gabinet Schielów został otwarty w dwa tysiące osiemnastym roku, gdy do Muzeum Warszawy trafił dar od zamieszkanej w Londynie Barbary Schiele. Obejmował on obszerny zbiór grafik, map i rysunków, a także miniatury, meble, ceramikę, szkło, militaria oraz pamiątki rodzinne w postaci fotografii, albumów wojennych i odznaczeń zmarłego w dwutysięcznym roku Jana Schielego, weterana polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Schielowie przybyli do Warszawy w XVIII wieku, w XIX wieku otworzyli browar, znany w pierwszej połowie XX wieku pod nazwą Haberbusch i Schiele. Przedsiębiorstwo upaństwowiono w 1949 roku. Gabinet Zegarów Warszawskich to zbiór zegarów przypominających o wybitnych warszawskich zegarmistrzach, większość czasomierzy jest sprawna - wciąć odmierzają czas.

Piąte piętro jest to punkt widokowy, czyli niezwykła panorama warszawskiego Starego Miasta.

Jeśli ktoś chciałby pogłębić swoją wiedzę dotyczącą stolicy powinien udać się do Muzeum Warszawy. Z pewnością nigdzie nie znajdziemy tylu informacji dotyczących Warszawy, jej wszystkich przemian, mieszkańcach, architekturze i wielu innych rzeczach. Muzeum ma bardzo dużą powierzchnię, dlatego zachęcam, aby udać się na zwiedzanie już z samego rana!

Kinga Owsiewska 1d

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły