Ulice marca1968 – od Poznańskiej po Krakowskie Przedmieście

Grupa projektowa w trakcie swych podróży historyczno-literackim wehikułem czasu zatrzymała się na symbolicznym przystanku historii wolności w 1968 roku. Uczniowie odwiedzili warszawską „patelnię”, a następnie udali się w podróż, śladami studentów sprzed pól wieku. A dlaczego?
Na warszawskiej "patelni" przy metrze Centrum powstał bowiem nowy mural, upamiętniający 50. rocznicę wydarzeń z marca 1968 roku.


Dzieło zostało utrzymane w symbolicznych, biało-czerwono-czarnych barwach. Autorem projektu jest Andrzej Wieteszka.  Nowy mural to tylko część kampanii informującej i przypominającej o wydarzeniach z marca 1968 roku. W tym roku obchodzona jest okrągła, 50. ich rocznica. Lista obchodów jest długa. W Muzeum Polin i Teatrze TR Warszaw organizowane będą specjalne spektakle. Przewidziano również spotkania ze studentami na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego 96 marca), wystawę pod tytułem "Bagaż osobisty. Po marcu" prezentowaną w Domu Spotkań z Historią (od 7 marca) czy spotkanie pod tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim i spektakl premierowy (8 marca, w samo południe).
 
8 marca 1968 rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL.


 Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowali studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
8 marca uczniowie ZSG, tuż po spektaklu teatralnym, udali się w symboliczną podróż, tropem swych rówieśników sprzed 50 lat.

Pełna lista obchodów wydarzeń dostępna jest na stronie Muzeum Polin.

Czytaj więcej:

Historia marca 1969

Link do informacji o muralu

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły