LEKCJA W NARODOWEJ GALERII SZTUKI

Co po Cybisie?

15 września w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” została otwarta nowa wystawa pt. „Co po Cybisie?” Na tej wystawie znajdziemy ponad 100 prac autorstwa wielu świetnych twórców, między innymi dzieła Jana Cybisa, Jana Berdyszaka, Henryka Błachnio, Andrzeja Dłużniewskiego i wielu więcej.

 

„Pokazujemy twórczość artystów z kanonu polskiej sztuki współczesnej — laureatów Nagrody im. Jana Cybisa. To bardzo ważna nagroda, przyznawana pod patronatem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków od 1973 r. Ta nagroda z jednej strony przypomina wybitnego malarza Jana Cybisa, a z drugiej honoruje twórczość żyjącego artysty" – powiedział kurator wystawy Michał Jachuła.

Wystawa została podzielona na 7 sal, według wielu różnych wątków, problemów, tematów. Każda sala opatrzona jest tytułem np. „Litania malarza”, „Zmierz obrazu”, ”Doświadczenie”. Jest to przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku, która obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych pozycjach artystycznych „po Cybisie:. Z drugiej- jej ambicją jest zaprezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.

Koło Dziennikarskie ZSG pod opieką p. Ewy Skrońc-Bielak, w towarzystwie studentów UW, w tym Laury Bielak (studentka Dziennikarstwa i Medioznawstwa: Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej) udało się do Zachęty na tę niezwykłą wystawę, która będzie czynna do 16 grudnia 2018 r.

 
 

W trakcie zajęć uczniowie poznawali tajniki nie tylko dzieł ikonograficznych, lecz także sztuki fotografowania studium przedmiotu.

Serdecznie polecamy wystawę, zwłaszcza maturzystom i zapraszamy do obejrzenia naszego fotoreportażu, prosto z sal Zachęty.


Tekst: Bartłomiej Sobolewski

Zdjęcia autorstwa Bartłomieja Sobolewskiego, Katarzyny Zielińskiej, Agaty Kazubskiej z kl. IV c, a także studentki Laury Bielak.

 

 
     
 

 

 
     
 
     
 
     
 

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły