W listopadzie kilka klas technikum naszej szkoły (z inicjatywy Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnionych, którego liderem jest p. Ewa Skrońc-Bielak) uczestniczyło w wykładach i zajęciach warsztatowych w Muzeum Narodowym. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: p. Marcin Rakowicz i p. Ewelina Górecka. Uczniowie z różnych klas mieli możliwość zapoznania się z najwybitniejszymi dziełami malarzy polskich oraz uczestniczenia w ciekawych zajęciach metodą dramy i immersji. Gościem honorowym pani Ewy Bielak był znany dziennikarz Antoni Ferency, który wyruszył w artystyczną podróż przez epoki razem z młodzieżą ZSG.

Poniżej impresja filmowa - relacja z wycieczki w wykonaniu Julii Grabskiej i Adama Anioła, uczniów klasy III c.

Wystawy:

Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie
W trakcie zwiedzania poznajemy najwybitniejsze dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum. Trasa zwiedzania obejmuje wybrane obiekty z Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Sztuki XX i XXI Wieku. Do najsłynniejszych dzieł w Galerii Sztuki Średniowiecznej należy Piękna Madonna z Wrocławia, zaś wśród wielu arcydzieł sztuki XIX wieku prezentowanych w Galerii Sztuki XIX wieku znajduje się m.in. Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki.
 
Faras – skarby zatopionej pustyni
Zabytki kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego do zbiorów muzealnych trafiły dzięki polskim archeologom uczestniczącym w wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu. Dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi z VIII–XIV wieku. Dziś malowidła te można obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej.

Galeria Sztuki Średniowiecznej
Najbogatsza kolekcja sztuki średniowiecznej w Polsce obejmuje dzieła pochodzące z okresu od XII do początku XVI wieku. Szczególnie cenny jest zespół monumentalnych nastaw ołtarzowych, niegdyś zdobiących kościoły Śląska i Pomorza Gdańskiego. Poznamy bogatą symbolikę i ikonografię zabytków oraz najważniejsze zjawiska artystyczne epoki.

Galeria Sztuki XX i XXI Wieku
Jedyna w Warszawie stała wystawa sztuki współczesnej i nowoczesnej prezentuje prace powstałe między 1914 a 2012 rokiem. Wśród nich są zarówno obrazy, rzeźby, jak i rysunki oraz grafiki, a także fotografie i filmy, autorstwa m.in.: Witkacego, Henryka Berlewiego, Andrzeja Wróblewskiego, Katarzyny Kozyry i Wilhelma Sasnala.

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły