W dniu 24 kwietnia klasa maturalna IV a pod opieką pani Ewy Bielak odbyła swoją ostatnią lekcję języka polskiego (w tym roku szkolnym) w Sali Kazamaty Stara Prochownia.

Nasza szkoła podpisała oficjalne porozumienie z Teatrem Stara Prochownia.

Przedmiotem zajęć była wystawa ”Misteria Dzieciństwa. Jerzy Ficowski ”, autorstwa Bożeny Szroeder oraz Wiesława Szumińskiego.  Wystawa utrzymana była w konwencji podróży w krainę dzieciństwa Jerzego Ficowskiego, od zawsze związanego z Warszawą, a jej mottem stały się słowa: „Nie zapomnij dziecka w sobie”.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć stare fotografie, samodzielnie przeczytać fragmenty dzienników zapisywanych dziecięcą ręką, zajrzeć w notatki 14-letniego badacza przyrody który szczegółowo przedstawiał swoje przeżycia np. w trakcie trwania burzy…

Następnie uczniowie za pomocą dramy  zostali włączeni  w niezwykle kolorowe opowieści i historie o sekretach małego chłopca, przyszłego literata, które posłużyły mu potem za tworzywo literackie.  Uczniowie dowiedzieli się również wielu ciekawostek na temat przyjaźni między poetami Papuszą, Ficowskim i Julianem Tuwimem, a także poznali fabuły utworów Ficowskiego, osnute wokół baśniowego świata Cyganów - Romów.

Pośród różnych połaci rzeczywistości przyroda jest tą, ku której poezja Jerzego Ficowskiego wykracza najczęściej. W wierszach pojawiają się przedstawiciele żywych i wymarłych gatunków zwierząt, roślin, a także kamieni – przede wszystkim motyli i innych owadów – jako podmioty czystego olśnienia. Tym, co w nich „przyciąga i jednocześnie stanowi wysokie wyzwanie, jest radykalna, nieprzekraczalna i niepojęta dla człowieka «inność». Próby jej poznania zachodzą na płaszczyźnie zmysłowej i empirycznej i wspomagane są przez gruntowną wiedzę i pasję przyrodoznawczą.” (Czwordon-Lis).  

Gawędę snuła dla uczniów Anna Bojarska, aktorka, pieśniarka, teatrolog, włączając ich aktywnie w prezentowane wątki literacko-historyczne. Uczniowie musieli również narysować  własne wspomnienia, które potwierdziły przekonanie, że nigdy nie wyrastamy z dzieciństwa. 

Całość dwugodzinnych warsztatów została oficjalnie „przypieczętowana” artefaktowym znakiem i w ten sposób zakończyła się ta oniryczna podróż, która obudziła w całej grupie wiele wspomnień.

Link do wystawy

Kim był Jerzy Ficowski? To poeta, pisarz, publicysta, tłumacz. znawca kultury cygańskiej i twórczości Brunona Schulza, działacz opozycji demokratycznej. Urodzony w 1924 w Warszawie, zmarł w 2006 tamże. Miał 82 lata. Był warszawiakiem.

Jerzy Ficowski od samego początku swego życia związany był z Warszawą. Tutaj przyszedł na świat 4 września 1924 roku. Urodził się w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec, Tadeusz, był prawnikiem, matka, Halina z domu Średnicka, była urzędniczką. Środowisko, w którym przebywał wówczas Jerzy Ficowski, związane było z konspiracją. On sam wkrótce wstąpił do Armii Krajowej. W 1943 został aresztowany przez Niemców i osadzony na Pawiaku. Z więzienia udało mu się wyjść i w okupowanej Warszawie doczekał do wybuchu Powstania. Wziął w nim udział i walczył w pułku "Baszta" na Mokotowie, został odznaczony Krzyżem Walecznych. W konspiracji używał pseudonimu "Wrak".

Po Powstaniu Ficowski trafił do niemieckiej niewoli. Był więźniem obozów jenieckich na terenie Rzeszy. Do Polski powrócił tuż po wyzwoleniu w 1945.

Linki do strony o literacie: 1.culture.pl,     2.przewodnik poetycki    3.gimzareby

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły