W dniu 16 kwietnia 2018 roku grupa uczniów uzdolnionych (tym razem pod opieką pani Elżbiety Zarębskiej) wyruszyła po raz trzeci na zajęcia warsztatowe do Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”.

Poniżej relacja uczennicy.

„PRZYSZŁOŚĆ BĘDZIE INNA”        

- wystawa w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

Głównymi tematami wystawy były: przywoływanie koncepcji odbudowy Polski,  poruszanie problematyki odrodzenia kraju oraz tworzenia się nowych idei.  W czasie jej zwiedzania uczniom ZSG towarzyszyła wyraźnie nakreślona, bogata w ciekawe elementy wizualne atmosfera tamtejszych czasów.

Charakter całego przedsięwzięcia miał specyficzny  smak, wyczuwalny od momentu wejścia na ekspozycję. Odpowiednie ustawienie światła miało  duże znaczenie dla odbiorcy; dzięki dobrze wyeksponowanym elementom mogliśmy skupić się bardziej na wybranych przedmiotach, omawianych przez biegłego w tematyce przewodnika. Kolorystyka ograniczała się głównie do odcieni  szarości, komponujących się z otaczającymi nas czarno – białymi zdjęciami.

 Twórcy ekspozycji zadbali również o nowoczesne akcenty, wstawiając do każdej sali projektory z ekranami i małe telewizory, odtwarzające ówcześnie nagrywane filmy.

Układ całej wystawy został przemyślanie rozplanowany; podzielony na sale, w których każda zawierała treść ilustrującą innej dziedziny życia powojennej Polski. Zaczynając od architektury, przechodząc przez społeczne aspekty II Rzeczpospolitej  , kończąc na  uwarunkowaniach  ekonomicznych i artystycznych,  przybliżano nam tamtejszą codzienność. Proste w przekazie, łatwe do zapamiętania elementy (ułożenie krzeseł, plakatów, makiety) uprościły przyswojenie uzyskanej wiedzy. O jej zadowalającą ilość zadbał przewodnik, zachęcający do interakcji i aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

Po ciekawie przeprowadzonej części dydaktycznej udaliśmy się do oddzielnego pomieszczenia, by przejść do części praktycznej.

Tutaj  podjęliśmy  się wykonania podanego przez przewodnika zadania. Jego treść obejmowała stworzenie plakatu filmu, który potencjalnie zostałby opublikowany w prasie dwudziestolecia  ( miał obejmować  zagadnienia dotyczące problemów społecznych). Efektem tych działań okazały się  interesujące prace, stworzone techniką kolażu.

Wystawa wywarła  na nas pozytywne wrażenia. Spodobał nam się sposób prowadzenia zajęć łączący wiedzę teoretyczną z elementami praktycznymi. Późniejsze, twórcze wykorzystanie zdobytych wiadomości   umiliło nam czas, pozostawiając apetyt na więcej....

                                         Kinga Lipińska, klasa I B
Poniżej fotoreportaż przygotowany przez uczniów klasy I f(Koło Dziennikarskie ZSG)
                          

 

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły