22 listopada 2017 druga grupa uczestników innowacji pedagogicznej „Trener personalny - racjonalne żywienie i ruch” odbyła zajęcia warsztatowe w siedzibie firmy RATIONAL - wiodącego producenta  profesjonalnych pieców konwekcyjno-parowych. Szef kuchni Akademy Rational  - Piotr Słoński, absolwent naszej szkoły, przekazał młodzieży informacje o nowoczesnych piecach  oraz przeprowadził doświadczenia mające  na celu wykazanie różnicy w przygotowywaniu potraw technikami tradycyjnymi i nowoczesnymi. Uczniowie byli zachwyceni funkcjonalnością urządzeń firmy Rational, które  nie tylko gotują na parze, ale także grillują i pieką. Wszyscy byli zaskoczeni smakiem, barwą potraw, jak i szybkością ich przygotowania.

Odsłony: 132

O nowinkach cukierniczych, czyli warsztaty na Poznańskiej.
 

13 listopada w naszej szkole gościła firma „Polmarkus”, która przeprowadziła warsztaty dla cukierników z klasy II. Celem zajęć było pokazanie nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych obecnie w  cukierniach. Przedstawiciele firmy zaprezentowali najnowocześniejszy sprzęt, czyli „Ribot Tour”.  Urządzenie to pracuje w wysokich i niskich temperaturach.      
     

Uczniowie wraz z instruktorkami p. Agnieszką Pawłowską i Bogusławą Pietraszek wykorzystali "Ribot Tour" i  przyrządzili ciasto parzone oraz krem do tartaletek. Następnie na jego bazie przygotowali przepyszne ptysie.Na tym jednak pokaz się nie zakończył - p. Grzegorz Adamczyk zaprezentował kolejne urządzenie o nazwie "Coomatik",  tym razem służące do wypieku korpusów do wyrobu tartaletek.
Uczniowie sami napełniali kremem upieczone korpusy ciasteczek, po czym pięknie je dekorowali. Praca okazała się dla nich  nowym spojrzeniem na cukiernictwo, w którym obecnie wykorzystuje się naturalne składniki do wyrobów łakoci i najnowocześniejsze urządzenia cukiernicze. (Tekst: Eugenia Kościk).

Odsłony: 124

16 listopada 2017 uczniowie uczestniczący w innowacji "Trener personalny - racjonalne żywienie i ruch” wzięli udział w wykładzie, zorganizowanym specjalnie dla naszych uczniów przez wykładowców SGGW uczestniczących w realizacji innowacji. Tematem wykładu było „Znaczenie diety w nietolerancjach pokarmowych. Fakty i mity dotyczące diety bezglutenowej”. Wykład wygłosiła dr inż. Aleksandra Kołota z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka. Nasi uczniowie uzyskali mnóstwo informacji na temat nietolerancji pokarmowych oraz ich skutków dla naszego organizmu. Nie mogło również zabraknąć informacji o dość kontrowersyjnej teorii dotyczącej diety bezglutenowej i potrzebie jej stosowania w przypadku ludzi zdrowych oraz wiadomości o chorobie trzewnej, zwanej celiakią. Tematem wykładu był również sposób diagnozowania oraz leczenia chorób wynikających z nietolerancji pokarmowych.

Odsłony: 473

Wizyta w Hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport

 9. listopada klasa 2 a Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej brała udział w szkoleniu dla uczniów kształcących się w zawodzie kucharz, w ramach porozumienia o współpracy w zakresie kształcenia w zawodach branży gastronomicznej pomiędzy Hotelem Courtyard by Marriott Warsaw Airport a Zespołem Szkół Gastronomicznym im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z organizacją pracy w  Hotelu oraz przygotowywali posiłki pod czujnym okiem pracowników i Szefa Kuchni.

Fotorelacja w formie pdf

Odsłony: 164

27. października 2017 r. uczniowie uczestniczący w innowacji pedagogicznej „Trener personalny  -  racjonalne żywienie i ruch”  wzięli udział w XXV konferencji pod hasłem „Żywienie a aktywność fizyczna” organizowanej przez naszego partnera Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW).

Problematyka  dotycząca  roli właściwego odżywiania się osób aktywnych fizycznie  została przedstawiona przez znane autorytety w tej dziedzinie:  dr hab. Jadwigę Malczewską-Lenczowską z Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, dr hab. Barbarę Frączek z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, jak również  dr n. zdr. inż. Krzysztofa Durkalca-Michalskiego pracownika Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i członka Polskiego Związku Zapaśniczego. Podczas konferencji poruszono również tematykę związaną z profilaktyką  odwodnienia i strategii  właściwego nawadniania sportowców, jak również  potrzebie stosowania suplementów.  Nasi uczniowie zainteresowani tą problematyką znaleźli odpowiedzi na wiele nurtujących  pytań, chociażby jak w warunkach domowych  przygotować napój izotoniczny, czym się kierować przy wyborze suplementu itp.

Odsłony: 368

20 października 2017 r. odbyły się pierwsze zajęcia warsztatowe dla uczestników innowacji pedagogicznej „Trener personalny – racjonalne żywienie i ruch”. Zajęcia dotyczyły poznania nowoczesnych technik sporządzania potraw i porównania ich jakości z potrawami sporządzanymi metodami tradycyjnymi. Nasi uczniowie mieli również okazję poznać nowoczesny sprzęt grzejny.
Zajęcia odbyły się w firmie Rational, która jest wiodącym producentem profesjonalnych pieców konwekcyjno – parowych a oprócz tego prowadzi w ramach RATIONAL CookingLive szkolenia dla kucharzy czynnych zawodowo. Warsztaty kulinarne w Akademy Rational prowadził nasz absolwent na co dzień pracujący w firmie Rational -  Pan Piotr Słoński.  

Fotorelacja poniżej

Odsłony: 315

16 i 17 maja 2017 r. uczniowie klas 1 a  i 1 b Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej w ramach podpisanego porozumienia o wzajemnej współpracy miedzy Szkołą a Hotelem, po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez przedstawicieli  Hotelu Hilton.

Młodzież miała możliwość poznania organizacji pracy w hotelu, zasady i metody realizacji zadań w poszczególnych działach m.in.: recepcji, gastronomii, sali restauracyjnej i części hotelowej, uczestniczyła także w pokazie kulinarnym, prowadzonym przez szefa kuchni Hotelu Hilton - Łukasza Gołębiewskiego.

Na zakończenie warsztatów uczniom wręczone zostały certyfikaty.

Odsłony: 684

Oto przykłady dotychczasowych działań wynikających ze współpracy z w/w hotelami:

W dniu 20.03.2017 r w kuchni Hotelu Marriott odbyła się lekcja praktyczna z udziałem uczniów naszej Szkoły. Uczniowie z klasy 2 d TGH pracowali po okiem szefów kuchni: z Panem Inderjit Manota – Junior Sous Chef oraz z Panem Zbigniewem Stankiewiczem – Supervisor.

Fotorelacja….

W dniu 29.03.2017 r w ZSG „Poznańska ” odbyła się kolejna lekcja z udziałem przedstawicieli Hotelu Marriottt. W lekcji uczestniczyli przedstawiciel Hotelu Pani  Carolina Collewijn – training colsuntant,  Pani Gabriela Głowacka – kierownik recepcji, Pani Aneta Kowalewska – recepcjonistka oraz Pani Olga Ziębicka – HR Administrator i Pan Piotr Kwiatkowski –bellman.  Udział w lekcji wzięli uczniowie klasy 1 g oraz 3 h TGH o specjalności technik hotelarstwa. Tematem lekcji było zameldowywanie i wymeldowywanie gości, sposoby rozwiązywania problemów pojawiających się przy obsłudze gości. Zostały też omówione predyspozycje osoby, która stara się o przyjęcie do pracy w hotelu.

Fotorelacja….

Odsłony: 682

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły